A nővérkamara nem ért egyet a béremeléséi javaslattal, az átdolgozását kéri

camera

1

A nővérkamara nem ért egyet a béremeléséi javaslattal, az átdolgozását kéri

Illusztrációs felvétel (TASR) 

Megosztás

A Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarája (SKSaPA) nem ért egyet a kormány béremeléséi javaslatával és annak átdolgozását kéri. „A javaslat nem veszi figyelembe az elvárásainkat, például a bértáblára vonatkozó szorzókat” – figyelmeztetett az SKSaPA.

A kamara megkérdezte a tágságát, mit gondol a kormány béremelési javaslatáról, 2433 nővér és szülészasszisztens közül 80 százalék nem fogadja el. „Világosan kifejezték elégedetlenségüket” – közölte a kamara, egyúttal figyelmeztet, a javaslat nem rendezi például az ambuláns ellátásban és a szociális intézetekben dolgozó, valamint a házi gondozásban résztvevő nővérek bérét.

Az SKSaPA szerint az ismertetett bérszorzók más egészségügyi dolgozóknak magasabb béremelést irányoznak elő, ez pedig nem felel meg a kormány ígéreteinek. „Ezzel nem teljesül a kormány ígérete, hogy a nővérhiány miatt jelentős mértékben kell emelni a nővérek és szülészasszisztensek bérét” – mutatott rá a kamara.

Másrészt a szervezet helyesli, hogy a bérek a ledolgozott évek függvényében is emelkednének, ezzel sikerülhet stabilizálni a jelenlegi állományt. Ugyanakkor a javaslat nem gondol a fiatal nővérekre és a pályakezdő ápolókra. „Ugyanis a végzősök 50 százaléka nem a szakmában helyezkedik el” – hangsúlyozta az SKSaPA.

A kamara ismételten bírálta azt is, hogy képviselői nem kaptak meghívót a bértárgyalásokra.

A kezdő nővérek fizetése a javaslat szerint megfelelne az országos átlagbérnek. A jelenlegi szorzó 0,89, ez emelkedne 1-re. A speciális szakképesítésű nővéreknél a szorzó 1,06-ról nőne 1,1-re. A bérek emellett a ledolgozott évektől függően is emelkednének. A javaslatot Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszter ismertette a múlt héten és nyilvános vitát indítványozott róla.

TASR

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program