„Nyolcas évek“ a Galántai Honismereti Múzeumban

2018. szeptember 3. - 12:50 | Kultúra

2018-ban több olyan jelentős évfordulóra emlékezünk, amely vagy a nemzeti önrendelkezésért vívott harcban volt meghatározó jelentőségű, vagy Európa történelmében következett be olyan eseménysor, amely alapvető befolyással volt az önálló Szlovák Köztársaság alakulására.

„Nyolcas évek“ a Galántai Honismereti Múzeumban

A Galántai Honismereti Múzeum ezekre az évfordulókra emlékezik hamarosan megnyíló, „A szlovák történelem jelentős évfordulói“ c. kiállításán.

Štefan Moyses, Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Milan Rastislav Štefánik, Milan Hodža, Alexander Dubček és Gustáv Husák – valamemennyiük neve szorosan kötődik Szlovákia történelméhez.

Több más, nem kevésbé jelentős személyiség mellett fontos szerep jutott nekik azon események alakulásában, amelyekre idén emlékezünk. Fontos évfordulónak számít a Matica slovenská megalakulása 1863-ban, az 1848-as forradalmi esztendő történései, az 1. világháború 100 évvel ezelőtti befejezése, az első Csehszlovák Köztársaság megalakulása, a müncheni egyezmény, a Szlovák Állam létrejötte, a Győzelmes február, az 50 évvel ezelőtt zajlott Prágai tavasz, majd Csehszlovákia megszállása, és nem utolsósorban a független Szlovák Köztársaság megalakulása 1993-ban.

A honismereti múzeum a szöveges panelek mellett számos, a korhoz köthető dokumentumot – fegyvereket, érméket, kéziratokat sorakoztat fel. A kiállítás a Szlovák Nemzeti Múzeum Történeti Múzeuma, a Galántai Könyvtár és a nagyszombati Ján Palárik Színház közreműködésével valósul meg, a kiállított tárgyak egy része pedig magángyűjteményből származik. A tárlat 2018. szeptember 19-től december 1-ig látható a Galántai Honismereti Múzeumban.

Mgr. Erika Slobodová, a GHM történésze