Odakint mindenki egy tűzpiros Ferrarin kezd! – Élet és munka a METRANS konténerterminálján

Hirdetés

2022. április 03. - 07:38

camera

4

Odakint mindenki egy tűzpiros Ferrarin kezd! – Élet és munka a METRANS konténerterminálján

A fotóra kattintva KÉPGALÉRIA NYÍLIK! 

Megosztás

A METRANS csoport tavaly ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját, Dunaszerdahelyen 1999 óta van jelen, és pillanatnyilag mintegy 560 főt foglalkoztat. Egyikük Erős György, aki öt éve dolgozik a részvénytársaságnál és jelenleg az üzemeltetési igazgató asszisztense. Körbevezetett bennünket odakint a terminálon, ahol monstrumok mozgatnak különböző méretű rakott és üres konténereket. 

Ahogy a konténereknek, úgy az embereknek is megvan a maguk útja a METRANS-nál. Kezdjük az előbbivel: hogyan kell elképzeljük egy konténer egy (vagy több) napját a depón?

Mi, az üzemeltetési részlegen azon dolgozunk, hogy az egyes konténerek időben a rendeltetési helyükre kerülhessenek. Kétféleképpen érkezhetnek a terminálra, vasúton vagy közúton.

Naponta 8-10 pár, de helyenként akár 12 pár vonat is megfordul nálunk.

A konténerek be és kiléptetésénél minden esetben a szakembereink technikai ellenőrzést végeznek, amely elsősorban a konténer számának ellenőrzésén alapul. Az üres konténerek ellenőrzése magába foglalja többek között a technikai állapot felmérését kívül és belül egyaránt, a rakott konténereknél pedig a vámzár egyezését.

Az ügyfélszolgálat kérésére a terminálon lehetőség van a konténerek súlyának lemérésére, hogy egyeztethessék a dokumentumokban szereplő adatokkal. Az üzemeltetési részleg továbbá lehetőséget kínál az ügyfelek számára nehezen kezelhető áru átrakására konténerbe, illetve konténerből közúti tehergépkocsira.

Erős György

Egy kívülállónak úgy tűnhet, elképesztő munka hogy az ember eligazodjon ebben a több hektárnyi konténerrengetegben. Miután bekerül a terminálra, mi történik egy-egy ilyen konténerrel?

Mindennek az alapja a cégünk információs rendszere. Tulajdonképpen ebben a rendszerben dolgozunk és ezen keresztül tudjuk figyelemmel követni a konténerek és a folyamatok mozgását. Nem árulok el titkot azzal, ha azt mondom, hogy a terminálon belül különböző betűkkel jelzett tároló boxokba rendeződnek a konténerek. A konténerek tárolásának helyzetét a központi diszpécser határozza meg az információs rendszeren keresztül. Ez azt jelenti, hogy már érkezéskor olyan helyre kerül, hogy a további szállítás előtt a daru- vagy a rakodógép-kezelő egyből hozzáférjen.

Ha jól értem, sok múlik viszont azon, hogy a konténer valóban ott legyen, ahol a rendszer alapján lennie kell. Mi történik viszont akkor, ha hiba csúszik a gépezetbe?

Valóban, az emberi tényező itt abban merül ki, hogy mindent pontosan betápláljunk a rendszerbe. A nap 24 órájában két központi diszpécser irányítja a terminált ügyelve arra, hogy minden munkálat zökkenőmentesen és időben legyen elvégezve.

Természetesen előfordul, hogy a gépkezelő nem találja a konténert a rendszer által megadott pozíción. Az ilyen esetek elkerülése végett a terminálon minden hétvégén egy átfogó leltárt végeznek a dolgozók.

A terminálra úgy is tekinthetünk, mint a mesebeli óriások földjére, ahol ennek megfelelően minden gigantikus – a szállítmánytól a gépekig, melyek között a vonatok vagy a tehergépkocsik apró, guruló játékszereknek tűnnek. Mennyire nehéz megfelelő munkaerőt találni?

Igen, itt nem egy-egy raklapot mozgatunk, hanem több tonnás konténereket, ennek megfelelően nagy a felelősségünk. A mi részlegünk stabil, ami a munkaerőt illeti, viszont valóban nem könnyű megfelelő embereket találni, ezen belül is a legnehezebb azokat, akik a gépeket kezelik.

Tudni kell, hogy odakint mindenki egy tűzpiros Ferrarin kezd! Ez alatt a konténerrakodó-gépeket értjük.

Akadnak, akik korábban már kezeltek valamilyen raktári targoncát, így van alap tapasztalatuk, aki viszont nem, cégünk azoknak is megfelelő képzést biztosít ezekre a monstrumokra.

Hogyan lehet valakiből darukezelő?

Ez esetben is érvényes, hogy itt mindenki egy Ferrarin kezdi a konténerek mozgatását. Minden gépkezelőnek, aki kellő tapasztalattal rendelkezik, lehetősége nyílik kipróbálni a daruk kezelését. Ez még precízebb munkát igényel, a kezelő itt már kamerán követi nyomon, ahogy a konténerfogóval csatlakozik egy ládára, majd azt felemeli, adott esetben forgatja és áthelyezi egy teher gépjárműre vagy vasúti szerelvényre.

Az egyes daruk között lézeres biztonsági rendszer üzemel, ami megakadályozza, hogy túlságosan közel kerüljenek egymáshoz. Hamarosan üzembe helyezzük a negyedik ilyen darunkat, ez által újabb lehetőség nyílt a gépkezelőink számára hogy kipróbálják tudásukat, madártávlatból.

A dunaszerdahelyi METRANS-nál dolgozni egy életérzés, a régióban ezt nagyon sokan már megtették, de nagyon sokaknak akad legalább egy ilyen ismerősük. Az interjú végén hadd kérdezzük meg, milyen volt az ön útja a cégen belül?

A Metrans családhoz 5 éve kerültem. Két évig a konténerek technikai állapotának ellenőrzésével foglalkoztam, miután kaptam egy felkérést, hogy az üzemeltetési részlegen az üzemeltetési igazgató asszisztenseként dolgozzak. Szerencsés vagyok, hogy ilyen kollektívában dolgozhatok, kiváló munkatársaim vannak minden szinten akiknek a kisujjukban van a terminál vezetése és működtetése. Személy szerint úgy gondolom, leginkább az számít, hogy az ember szeresse azt, amit csinál, mert csak így tudja kihozni magából a maximumot.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program