Életveszélyes is lehet a rovarcsípés

camera

1

Életveszélyes is lehet a rovarcsípés

-illusztráció- (Fotó: Barak Eszter) 

Megosztás

A méh-, darázs-, lódarázs- és kullancscsípés általában nem okoz komoly gondot, de bizonyos esetekben életveszélyes is lehet – figyelmeztet Katarína Liptáková, a zólyomi (Zvolen) Agel kórház sürgősségi osztályának főnővére.

Az egészségügyi szakemberek azt javasolják, súlyosabb reakciókkal forduljunk szakemberhez. Liptáková elmondta, az ilyen reakció különböző formában nyilvánulhat meg, mint például légszomj, sípoló légzés, feldagadt arc, ajak, nyelv vagy torok, szédülés, szívdobogás, alacsony vérnyomás, eszméletvesztés, csalánkiütés, émelygés, hányás vagy hasi fájdalom.

Elmagyarázta, hogy ezek anafilaxia, vagyis súlyos allergiás reakció tünetei is lehetnek, amikor a betegnek azonnal adrenalin injekcióra van szüksége, és folyamatos megfigyelés alatt kell tartani. „A fej, a nyak vagy a légutak feldagadásával is javasolt a sürgősségi osztályra menni, illetve akkor is, ha nem sikerül eltávolítani a fullánkot vagy a kullancsot. A rovarméregre allergiás betegeknek adrenalininjekciót kellene tartaniuk maguknál, és tudniuk is kell beadni maguknak” – tette hozzá Liptáková.

A főnővér arra is kéri a lakosságot, ne járjanak feleslegesen a sürgősségire. Ha a tünetek nem súlyosak, és a páciens nincs életveszélyben, javasolt előbb a körzeti orvoshoz fordulni.

(TASR)

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program