Október 6.: „Ma kicsit olyan maradi vértanúkként tekintünk rájuk...”

2015. október 6. - 21:34 | Régió

Menyhárt József nagyszombati kerületi képviselő mondott beszédet az aradi vértanúkról tartott megemlékezésen Dunaszerdahelyen, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emlékművénél

Október 6.: „Ma kicsit olyan maradi vértanúkként tekintünk rájuk...”
Paraméter-felvételek

„Sok mindent mondhatnak rólunk, de azt senki sem állíthatja, hogy összetartó nemzet lennénk. Mohács óta a széthúzás és a pártoskodás az egyik legjellemzőbb tulajdonságunk. Pusztuljunk vagy vesszünk, még akkor sem fogunk össze” – fogalmazott. Emlékeztetett viszont arra, hogy egy alkalommal tapasztalt Magyarország össznépi összefogást, mégpedig 1848-ban. „Nemes és jobbágy, úr és szolga, magyar és nem magyar egy emberként mondta ki, hogy rabok tovább nem leszünk” – hangsúlyozta.

Figyelmeztetett arra, hogy az aradi események „nem az első és nem is az utolsó emberi gonoszság, amit ember ember ellen, nemzet nemzet ellen követett el a vén Európában. De Arad példa másra is. Arra, hogy nemcsak nyelvében él a nemzet. Az itt kivégzett honvéd tisztek között akadtak osztrákok, horvátok, szerbek... Ők nem a nyelvükben, sokkal inkább a szívükben voltak magyarok” – húzta alá. Úgy véli, Arad lehetőséget ad arra is, hogy elgondoljuk, hogy milyen lenne, ha mindez velünk, szlovákiai magyarokkal történik.

A Vámbéry Ármin Gimnázium diákjai rekonstruálták a honvédtisztek kivégzését

„Arad vértanúi 166 év távlatából nagyon messze vannak. Évről évre megemlékezünk róluk, de abba, ami ott és akkor történt, kevésbé gondolunk bele. Kicsit amolyan maradi vértanúkként tekintünk rájuk. Jelen világunkban ugyanis csak az az ügyes, aki mindent túlél, aki minden csávából kimászik, akit sosem szembesítenek tettei következményeivel” – szögezte le.

Az 1848/49-es magyar szabadságharc Menyhárt József szerint olyan kivételes és tiszta esemény volt Európa történelmében, amelyért társadalmi, vallási és nemzeti hovatartozástól függetlenül sokan adták az életüket.

A megemlékezésen részt vett Magyari Gyula, a pozsonyi magyar nagykövetség főtanácsosa, Csicsai Gábor és Érsek Árpád parlamenti képviselők, az MKP és a Híd pártok több képviselője, városi, egyházi és civil szervezetek képviselői, akik az esemény végén koszorút helyeztek el az emlékműnél.

-para-