Olaf Scholz és Narendra Modi a szabadkereskedelmi egyezmény megkötését sürgette India és az EU között

camera

1

Olaf Scholz és Narendra Modi a szabadkereskedelmi egyezmény megkötését sürgette India és az EU között

TASR-felvétel 

Megosztás

Olaf Scholz német kancellár és Narendra Modi indiai miniszterelnök szombati újdelhi találkozóján a szabadkereskedelmi egyezmény mielőbbi megkötése mellett szállt síkra India és az EU között.

Scholz szombaton érkezett kétnapos hivatalos látogatásra Indiába, ahol katonai pompával fogadták.

A német kancellár a tárgyalások után tartott közös sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy Indiában jelenleg mintegy 1800 német cég tevékenykedik, amelyek több tízezer munkahelyet teremtettek. Ez is mutatja – mondta -, hogy kiemelten fontos kérdés a szabadkereskedelmi egyezmény létrehozása, amelyben "személyesen is szeretne szerepet vállalni".

Az EU és India 2007 és 2013 között már tárgyalt egy szabadkereskedelmi egyezmény megkötéséről. Akkor zátonyra futottak, de a múlt évben újraindultak a tárgyalások.

Scholz emellett a szakemberek cseréjének erősítését szorgalmazta, és síkraszállt a kutatás-fejlesztésben történő szorosabb együttműködés mellett.

Az EU és India közti megállapodás nemcsak gazdaságilag válna a két fél előnyére, de Kína dominanciáját is ellensúlyozhatná az indiai-csendes-óceáni térségben, ezért az India és Németország közti együttműködésnek nagyon nagy jelentősége van a jelenlegi geopolitikai viszonyok tükrében – hangoztatta a német kancellár.

Újdelhibe érkezésekor Scholz úgy vélte: a gazdasági és stratégiai együttműködés Indiával hozzásegíti Németországot ahhoz, hogy minél függetlenebbé váljon Oroszországtól és Kínától, egyúttal India Moszkvához fűződő kapcsolatainak lazításában is segíthet.

"Meg vagyok győződve arról, hogy országaink szorosan összekapcsolódnak, és számos közös nézetet vallunk, különösen, ha a demokráciáról van szó" – hangoztatta a kancellár.

Scholz beszámolt arról, hogy a kereskedelmi és védelmi kérdések mellett a tárgyalásokon a klímavédelem is terítékre került, amely mellett "mindkét ország egyaránt határozottan elkötelezte magát".

Scholz elítélte az Ukrajna elleni orosz háborút. "Az egész világ szenved ettől az agressziótól (…), de mindent megteszünk annak érdekében, hogy a világ jó hely maradhasson" – jelentette ki.

Narendra Modi egyebek között a két ország közötti biztonsági és védelmi együttműködés fontosságát, mint a stratégiai partnerség fontos összetevőjét hangsúlyozta, és úgy vélte, hogy ebben még rejlenek "kiaknázatlan lehetőségek". Az ukrajnai háborúról szólva kijelentette, hogy India kész hozzájárulni a békeerőfeszítésekhez. Hangsúlyozta, hogy országa a háború kezdete óta síkra szállt a válság párbeszéd útján történő, diplomáciai megoldása mellett.

A háború pénteki évfordulója kapcsán az ENSZ Közgyűlése a tagállamok háromnegyedének támogatásával határozatot fogadott el, melyben az orosz csapatok kivonását és az ukrajnai harcok beszüntetését sürgeti. India és Kína tartózkodott a határozat elfogadásakor.

MTI

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program