Olcsóbbak lettek a magyar albérletárak?

Hirdetés

2021. július 28. - 09:35

camera

1

Olcsóbbak lettek a magyar albérletárak?

nyitokep_3 

Megosztás

Az egyetemi ponthatárok kihirdetésével Magyarország nagyobb egyetemi városaiban is elindul az albérletkeresési láz. A pandémiás időszakban Magyarországon is növekedett a kínálat, így adva nagyobb teret a bérlőknek. Ez a tendencia az árak változásában is megfigyelhető, hiszen az elmúlt három évben több nagy egyetemi városban szemmel látható volt a bérleti díjak mérséklődése. A felvidéki végzős középiskolások évről-évre szívesen döntenek a magyar felsőoktatás mellett, így képviselve a legjobb magyarországi egyetemeken a határon túli magyarságot. A magyarországi egyetemek választásával azonban a lakhatás kérdése is megoldásra szorul. A kollégiumok igénybevétele mellett igen sokan élnek az albérletek nyújtotta lehetőségekkel. A felvételi ponthatárok kihirdetésével pedig még inkább megkezdődik a roham a jó áron hirdetett, népszerű helyeken fekvő albérletekért.

Hol kisebb, hol nagyobb mértékű az árváltozás

Cikkünkben az Ingatlannet.hu statisztikája alapján öt egyetemi nagyváros albérlet piacának változásait hasonlítjuk össze. Az albérletek díjában leginkább a 2019-es és a 2020-as év közötti időszakban figyelhettünk meg árcsökkenést. A legnagyobb albérleti díj csökkenés minden bizonnyal a fővárosban volt megfigyelhető. Ennek oka lehet az is, hogy ott nőtt meg a legnagyobb mértékben a piaci kínálat a járványhelyzet következtében, hiszen elég arra gondolni, hogy a kevesebb turista miatt több – eddig rövid távon kiadott – ingatlan tért át a hosszú távú albérletes formára.

Tavaly az egyetemi ponthatárok kihirdetését követően már nem számolhattunk be az albérleti díjak ugrásszerű emelkedéséről. A múlt év júniusában Budapesten például az átlagos bérleti díj 3862 Ft/m² volt, 2020 júniusában ez az összeg csupán 3233 Ft/m²-re volt tehető. Idén júniusban pedig ez az összeg elérte a 3190 Ft/m²-t.

Az egyszerűbb átláthatóság kedvéért, 2019 júniusában például egy 50 négyzetméteres alapterületű lakást körülbelül havi 200 ezer forintos bérleti díjjal vehettünk ki Budapesten. Idén ez az összeg már 160 ezer forintra tehető havonta.

Debrecen városában csökkenés szinte nem is történt, ugyanis három év alatt 2150-ről 2400 forintra emelkedett az átlagos havi négyzetméterár. Pécs területén kismértékű árcsökkenést majd áremelkedést tapasztalhattunk az elmúlt három évben, hiszen ott 2072 Ft/m²-ről 2230 Ft/m²-re emelkedtek az albérleti díjak.

Szegeden a pécsihez hasonló tendencia volt megfigyelhető, egy 50 négyzetméteres ház esetében 2019-ben havonta 100 ezer forintos albérleti díjjal számolhattunk, míg idén ez az összeg már elérte a 110 ezer forintot is. Győrben Budapesthez hasonlóan mérséklődés volt megfigyelhető, hiszen ott a három év alatt 2296 forintról 2168 forintra csökkentek négyzetméterenkénti díjak.

Összességében tehát igazán nem mindegy, hogy melyik egyetemi városban szeretnénk ingatlant bérelni. Megfigyelhető, hogy a tavalyi év során a járványhelyzet a magyar albérletárakra is rányomta bélyegét, azonban nem lehet kijelenteni, hogy számottevő csökkenés történt a bemutatott egyetemi városokban.

A következő pár hétben pedig jelentősen megnőhet a kereslet a kiadó albérletek tekintetében, leginkább az egyetemi felvételiknek köszönhetően.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program