Oltottakat és covidon átesetteket is hatékonyan fertőzhet az omikron variáns, és ha túl sokan lesznek, akkor baj van

2021. december 20. - 08:51 | Külföld

Egyelőre semmilyen releváns bizonyíték nincs arra vonatkozóan, hogy az omikron variáns a Covid-19 kevésbé enyhébb lefolyását okozza - állítja egy londoni egyetemi tanulmány. Ezzel szemben jóval magasabb az esélye az újrafertőződésnek, mint a deltánál, és rendkívüli módon lecsökken a védelem a második oltás ellenére is, sőt, még a harmadik oltás sem nyújt teljes védelmet az omikronnal szemben.

Oltottakat és covidon átesetteket is hatékonyan fertőzhet az omikron variáns, és ha túl sokan lesznek, akkor baj van
Illusztráció - Cséfalvay Á. András (archívum)

A Denník N által idézett források szerint a korábbi, dél-afrikai adatok, melyek az omikron által okozott megbetegedés enyhébb lefolyására utaltak, nem feltétlen hitelt érdemlőek, mivel a populáció, melyet vizsgáltak, alacsonyabb átlagélekorú. Csak kis részének életkora magasabb 65 évnél, és a fiatalok könnyebben megküzdenek a betegséggel. Szerepet játszhatott ebben emellett az ún. béta variáns is, amelyet eredetileg dél-afrikai variánsként ismertünk, de például Szlovákiában soha ne terjedt el.

A brit tanulmány szerint a dél-afrikai kórházi adatok nagyon korlátozottak. A britek Londonban végzett tanulmánya szerint - ahol a legtöbb omikronos esetet diagnosztizálták - azonban annyit tudni, hogy az omikronnal fertőzött személyek általában hat nap után kerülnek kórházba. Ez az adat a delta esetében átlagosan 9-10 nap.

A tanulmány arra is rámutat, hogy az egyszer már megfertőződöttek esetében 5,4-szer magasabb az esélye az újrafertőződésnek a deltához képest. A londoni King's College tanulmánya szerint 19%-ra csökken a védelem olyan oltatlanok esetében, akik korábban átestek a covidon.

A deltához képest jóval magasabb a fertőzésveszély azok esetében is, akik megkapták mindkét oltásukat, sőt, még a harmadik oltás után is. A vakcina nyújtotta védelem a tünetekkel járó betegség előtt 0 és 20% közé csökkent két oltás után, míg a harmadik, megerősítő oltás ezt 55, illetve 80% közé emeli.

Neil Ferguson epidemiológus, a tanulmány egyik szerzője kijelentette, hogy az omikron eszerint jelentős veszélyt jelent a közegészségügyre. Hasonlóképp vélekedett Zdeněk Hel cseh immunológus, aki szerint annak veszélye, hogy az omikron megkerüli az eddigi védelmet (származzon az oltásból vagy a covid leküzdéséből), precedens nélküli. Hozzátette, ezt tudván a járványügyi intézkedések enyhítése az emberek egészségével való hazardírozással egyenlő.

Rastislav Maďar epidemiológus, az Ostravai Egyetem Epidemiológiai Intézetének munkatársa a Twitterén azt írta, hogy az omikron variáns 2,2 naponta megduplázza jelenlétét. December 11-ig Londonban az új koronavírusos esetszámok lényegében 2 naponta duplázódtak.

Eric Liang Feigl-Ding epidemiológus az Amerikai Tudósok Szövetségétől emlékeztetett arra, hogy egy gyors, de enyhébb vírus is képes több halálesetet okozni, mint a lassabb, de súlyosabb. Nagyon magas fertőzöttszám esetén ugyanis az alacsony arányú súlyosabb lefolyású eset is lehet több, mint egy kevésbé fertőző variánsnál.

Hozzátette, az omikron 2-szer, némely becslés szerint 3-4-szer is fertőzőbb, mint a delta. Leszögezi, közveszélyt okoznak azok a szakemberek, akik szerint az omikron variáns egyfajta "természetes vakcina", mivel gyorsan szétterjed, de adott esetben enyhébb tüneteket okoz.

Clive Dix, a brit UK Vaccine Taskforce nevű, vakcinák fejlesztésére felállított bizottság vezetője viszont figyelmeztetett arra, hogy egyelőre semmilyen adatok nincsenek a sejtimmunitásról, amely vélhetően a vakcinák hatékonyságáért felelős.

Az első dél-afrikai adatok arról tanúskodnak, hogy a kórházba kerüléstől például két adag Pfizer-vakcina 70%-ban megvéd.

(Denník N)