Orbán bizonygatta Cameronnak, hogy a magyar Nagy-Britanniában nem migráns

2016. január 7. - 18:48 | Külföld

David Cameron Budapesten járt, hogy elérje, mindenki támogassa az EU reformját. 

Orbán bizonygatta Cameronnak, hogy a magyar Nagy-Britanniában nem migráns
Fotó: MTI

Orbán Viktor kormányfő a David Cameronnal közösen tartott sajtótájékoztatón csütörtök délután először Nagy-Britanniát fényezte, mondván 700 brit cég 50 ezer magyar munkavállalót tart el itthon - olvasható a 24.hu-n. Elmondása szerint a könnyű témákkal kezdte, mint Szíria és Irak ügye. Mint NATO-partner, biztosította Cameront, hogy Magyarország a méretéhez igazódóan részt tud venni a missziókban.

Egyetértettek a négypontos brit csomagban is – mondta Orbán, aki szerint örömmel támogatja a magyar kormány a versenyképesség EU-s javítását. Egyetértettek a nemzeti parlamentek súlyának növelésében is, és hogy a szociális rendszerekben tapasztalt visszaéléseket el kell intézni. “Kérni fogjuk a britektől, hogy vegyék figyelembe, hogy a kint dolgozó magyarok becsülettel dolgoznak” – mondta a magyar kormányfő, aki a visegrádi négyekkel együtt akar majd megállapodni a kérdésről.

Cameron felelevenítette, hogy 1985-ben járt itt először diákként. Jól működik a gazdaság, alacsony a munkanélküliség és sikeres az ország – folytatta Magyarország fényezését. Megemlítette, hogy tíz éve nem járt itt brit miniszterelnök. Olyan területeken kell Európában együttműködni, amik jó célokat szolgálnak. Ő is a versenyképesség megőrzéséről beszélt, az eurózónán kívüli tagok érdekeit pedzegette.

“Én támogatom az emberek szabad mozgását” – mondta Cameron, aki szerint figyelembe kell venni, mekkora nyomást gyakorol a bevándorlás egy jóléti rendszerre. Hasznos megbeszélést folytattak, kemény munkával és jó szándékkal sikerül majd elérni a megállapodást szerinte. Megemlítette, hogy legkésőbb 2017-ig népszavazás lesz náluk az EU-tagságról, ezért is fontos a deal.

A migrációs válságban egyetértenek a főbb kérdésekben, pl. hogy rendet kell tenni Szíriában és Európának erős határokra van szüksége. Az orosz kapcsolatokról is szó esett, itt kiemelte, hogy a minszki tűzszünetet be kell tartatni Kelet-Ukrajnában.

Cameron újságírói kérdésre ismertette tervét, hogy a külföldiek várjanak négy évet, amíg hozzáférnek a brit jóléti rendszerhez. Megoldásokat keresnek, nem csak kompromisszumokat. Szerinte a briteknek is fontos, hogy bent maradjanak az EU-ban, és az uniónak is érdeke a Brexit elkerülése. Orbán is beszélt, szerinte 55 ezer magyar dolgozik kint Nagy-Britanniában (ezt sok statisztika másképp látja), “mi a becsületesen dolgozó emberek közé tartozunk” – tette hozzá. Szerinte meg fognak tudni állapodni a britekkel.

Utána azt mondta a brit kormányfő, a négyéves korlátozás javaslatát hajlandó felülvizsgálni, ha kap jobb ötletet. Orbán most már azt felelte, Cameron javaslatai közül az EU-reformra hármat támogatnak. Szerinte nem ugyanaz a súlya annak, ha Magyarország vet fel valamit, mintha a nagyobb Egyesült Királyság.

"Nagyon fontos, hogy bennünket ne tekintsenek migránsoknak" – mondta Orbán a negyedik kérdéskörről. Szerinte az EU-hoz tartozó állam polgárai vagyunk, nem migránsok, nem élősködni megyünk, nem a britek rovására akarunk odamenni, hanem dolgozni akarunk. “Diszkriminációt nem tudunk elfogadni” – mondta Orbán. A cél, hogy diszkrimináció nélkül szeretnének a britek számára is elfogadható megoldást találni. Ezt a visegrádi országokkal együtt szeretnék kiharcolni.

24.hu/para