Orbán szerint ez nem menekültválság

camera

1

Orbán szerint ez nem menekültválság

Orbán Viktor Madridban (Fotó: MTI) 

Megosztás

 Egyértelmű, határozott válaszra van szükség migránsügyben - kezdte beszédét Orbán Viktor az Európai Néppárt madridi kongresszusán.

Egyértelmű, határozott válaszra van szükség migránsügyben – kezdte beszédét Orbán Viktor az Európai Néppárt madridi kongresszusán.

Azt mondta, ez nem egy menekültválság, hanem egy olyan migrációs folyamat, amiben bevándorlók és fegyveres harcosok is vannak. "Korlátlan utánpótlás áll rendelkezésre Szíriában, Pakisztánban. Az egész dimenziója, nagysága túlhaladja előzetes várakozásainakat" – mondta.

A madridi tanácskozásra 32 országból érkeztek résztvevők, összesen 14 állam-, és kormányfő, 11 uniós biztos és 750 küldött. Az eseményen részt vett a szlovákiai Híd, és a Magyar Közösség Pártjának küldöttsége is.

A rendezvény központi témájára, a migrációra minden egyes felszólaló kitért beszédében.

Joseph Daul, az EPP elnöke szerint Európa sosem állt még szemben olyan súlyos kihívásokkal, mint most, a migráció mellett ezek közt említette a terrorizmust, a gazdasági nehézségeket és a populista pártok politikájának veszélyét. Morális érték, hogy segíteni kell a háború elől menekülőket, akik az életüket kockáztatják a nyílt tengeren, de "nem lehet mindenki előtt ajtót nyitni". "Felelősséggel tartozunk a saját állampolgárainknak" – mondta, hozzátéve, hogy a külső határok ellenőrzése a kulcsa a – belső határellenőrzés nélküli – schengeni övezet védelmének. Mint mondta, az EPP az első számú párt ma Európában, és ez egyben óriási felelőséget is helyez rá.

Orbán Viktor magyar kormányfő többek között arról beszélt, hogy az Európába érkezők áldozatai az országaik rossz kormányzásának, az elhibázott nemzetközi politikai döntéseknek, a teljesíthetetlen várakozásokat keltő európai politikánknak és az embercsempészeknek. "Azonban az, hogy áldozatnak tekintjük őket, nem jelentheti azt, hogy magunkat is áldozattá tesszük (…) Erkölcsi felelősségünk visszaadni ezen emberek számára otthonukat és országukat. Nem lehet az a célunk, hogy új európai életet nyújtsunk számukra" – hangsúlyozta.

Angela Merkel német kancellár arról beszélt, hogy mindenkit, aki Európába érkezik, emberi bánásmódban kell részesíteni, a háború elől menekülőket segíteni kell, hogy új otthont találjanak, de azokat, akik gazdasági okokból jönnek, vissza kell fordítani. A politikus kiemelte azoknak az országoknak a szerepét is, amelyek a válságövezetek szomszédságában hatalmas számú menekültet fogadnak.

Donald Tusk, az uniós tagállamok csúcsvezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke beszédében kiemelte: véget kell vetni annak a teljesen fölösleges vitának, hogy a migrációs válság kezelése során a külső határok védelme vagy az európai országok közötti szolidaritás kapjon-e nagyobb hangsúlyt. "Nem tehetünk úgy többé, mintha ez a nagy migrációs hullám olyasmi lenne, amit mi is akarunk, és mintha a nyitott határok jól átgondolt politikáját folytatnánk. A valóság ettől eltérő: elvesztettük a határaink megvédésének képességét. (…) Másfelől viszont nem hajolhatunk meg a populizmus és az idegengyűlölet előtt, mert azt a politikai célt kell magunk elé tűznünk, hogy megerősítjük Európát a jobboldali szélsőséggel szemben" – jelentette ki a lengyel néppárti politikus.

Az EPP kongresszusán tisztújítást is tartottak. A néppárt szerdán újraválasztotta elnökének, a francia Joseph Dault, aki az elmúlt két évben is vezette a néppártot.

A kongresszus több határozatot is elfogadott.

A migrációról szóló előterjesztés szerint egyebek mellett az uniónak pénzzel, és az érintett EU-intézmények számára biztosított személyzettel és felszereléssel kell segítenie a tagállamokat, az Európai Bizottságnak pedig következetesen le kell folytatnia a kötelezettségszegési eljárást az előírtakat nem teljesítő tagországokkal szemben. Ugyanakkor felszólítja Görögországot és Olaszországot határvédelmi kötelmeik teljesítésére.

Elfogadták az uniós tagállamok területi integritásának és nemzeti szuverenitásának védelméről szóló határozatot is. A szöveg nem nevesíti Katalóniát, ám értelmezhető egyfajta üzenetként is, mivel kimondja: a nagyobb autonómiára törekvés demokratikus jog ugyan, de az egyoldalú elszakadás kinyilvánítása túl van a jogszerűségen, ezért a tagállamok azt nem ismerik el törvényesnek.

A konferencia résztvevői méltatták a házigazda, a Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP) teljesítményét, hogy a gazdasági-pénzügyi válság után a dél-európai országban megindult a gazdasági növekedés és munkahelyteremtés, egyúttal kifejezték támogatásukat a PP-nek a december 20-i spanyol parlamenti választásokkal kapcsolatban.

(MTI/Index)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program