Óriási méreteket ölt az Észak-Korea által csak lázként emlegetett koronavírus-járvány a diktatúrában

2022. május 18. - 15:23 | Külföld

A hadsereg biztosítja a gyógyszerellátást az észak-koreai fővárosban, Phenjanban, miután közel másfél millió fertőzöttje és 56 halálos áldozata van a hatóságok által csak lázként emlegetett koronavírus-járványnak az országban - jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség a KCNA észak-koreai állami hírügynökségre hivatkozva kedden.

Óriási méreteket ölt az Észak-Korea által csak lázként emlegetett koronavírus-járvány a diktatúrában
Fotó: TASR/AP

A KCNA szerint a katonák a főváros minden gyógyszertárában jelen vannak, és megkezdték a gyógyszerek szétosztását. A hírügynökség szerint a gyógyszertárak éjjel-nappal nyitva vannak.

A gyógyszerek szállításában kormánytisztviselők is segítenek. Lépéseket tettek annak érdekében, hogy csökkentsék az ellátás aránytalanságait, és az elzárt hegyvidéki falvaknak és a demarkációs vonal környékén található településeknek is jusson a szállítmányból - mutatott rá a KCNA.

A gyógyszergyárak fokozták a termelést, és a hatóságok 11 ezer embert mozgósítottak a fertőzöttek ápolására - tette hozzá a hírügynökség.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a napokban hevesen bírálta, ahogyan az egészségügyi hatóságok addig kezelték a járványt, majd országos zárlatot rendelt el a vírus terjedésének megfékezésére, és a hadsereget is mozgósította.

Észak-Korea múlt csütörtökön közölte hivatalosan, hogy a koronavírus megjelent az országban, de azóta következetesen nem nevezik meg a kórokozót, csak még fel nem ismert vírusról, a betegség tüneteiről, járványról beszélnek. Az ország lakossága egyáltalán nincs beoltva a koronavírus ellen - jegyezték meg hírügynökségek.

A KCNA kedden azt jelentette, hogy az aktív fertőzöttek száma legalább 663 910, a teljesen felgyógyultaké pedig 899 090.

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem tavalyi elemzése szerint Észak-Korea egészségügyi ellátórendszere a világ 195 országából a 193. helyen áll; a kórházak felszerelése szegényes, kevés az intenzív terápiás hely. Szakértők szerint Phenjan semmilyen kezelési módnak nincs birtokában, és a tömeges teszteléshez sincsenek eszközei.

"Az észak-koreaiak többsége krónikusan rosszul táplált, és nincs beoltva" - idézte az AFP francia hírügynökség Lina Yoon kutatót, egy nemzetközi jogvédő szervezet szakértőjét. "Gyakorlatilag elfogyott a gyógyszer az országban, az egészségügyi infrastruktúra pedig képtelen megbirkózni ezzel a járvánnyal" - tette hozzá.

Yoon arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy adjon gyógyszert, oltóanyagot és gyógyászati eszközöket Észak-Koreának.

A dél-koreai kormány többször felajánlotta segítségét a járványellenes küzdelemben, de Észak-Korea még mindig nem válaszolt - közölte a szöuli országegyesítési minisztérium kedden.

Jun Szuk Jol dél-koreai elnök feltétlen támogatásáról biztosította a szomszédos országot.

Peking is támogatásáról biztosította Phenjant, és több hírügynökségi forrás szerint az Air Koryo észak-koreai állami légitársaság három gépe tért vissza Phenjanba Kínából egészségügyi rakománnyal a fedélzetén.


(MTI)