Oroszország állítólag nagyszabású szárazföldi támadásra készül a szomszéd Ukrajna ellen

camera

1

Oroszország állítólag nagyszabású szárazföldi támadásra készül a szomszéd Ukrajna ellen

Fotó: TASR/AP 

Megosztás

Petro Porosenko ukrán elnök szerint azért kellett bevezetni a hadiállapotot, mert Ukrajnát egy nagyszabású szárazföldi agresszió veszélye fenyegeti Oroszország részéről.

Erről az ukrán államfő több ukrán televízióknak adott, kedd este sugárzott interjújában beszélt. Hangsúlyozta: az ország vezetésének kötelessége volt biztosítani a törvényi alapot az ukrán fegyveres erőknek arra, hogy ellenálljanak egy lehetséges nagyszabású orosz agressziónak.

"Ukrajnát az Oroszországi Föderáció teljes körű háborúval fenyegeti" – idézte az Ukrajinszka Pravda hírportál Porosenkót az Ukrajina televízióból. Az elnök megjegyezte, hogy a hírszerzéstől kapott bizonyítékok alapján "megkétszereződött" az orosz harckocsik száma Ukrajna határa mentén. Szavai alátámasztására a televíziós újságíróknak műholdas felvételeket mutatott, amelyeken állítólag orosz katonai támaszpontok láthatók Ukrajna határától 18 kilométerre az orosz oldalon. A felvételek az UNIAN ukrán hírügynökség jelentése alapján szeptember 17-én, 24-én és októberben készültek.

"Pontos adataink vannak arról, hogy a Kercsi-szorosnál múlt vasárnap történt incidens, az ukrán hajók elleni orosz támadás, csak a kezdet volt" – szögezte le Porosenko.
A hadiállapot, amely az ukrán jogrend szerint a rendkívüli állapot egy formája, várhatóan szerdán lép életbe Ukrajna tíz – Oroszországgal és a Moldovához tartozó, Ukrajna által el nem ismert szakadár Dnyeszter Menti Köztársasággal határos, valamint a Fekete és az Azovi-tengerpart mentén fekvő – megyéjében 30 napi időtartamra.

Az incidens egyik fejleménye, ogy tizenkét, a Kercsi-szoros közelében elfogott ukrán haditengerész kéthavi előzetes letartóztatásáról döntött kedden a bíróság az Ukrajnától 2014-ben Oroszországhoz csatolt Krím félsziget székvárosában, Szimferopolban.

Az orosz hatóságok vasárnap az ukrán haditengerészet három járművét tartóztatták fel a Fekete-tengeren az államhatár megsértésének címén, illetve amiatt, hogy a hajók nem reagáltak a parti őrség felszólítására és a jelek szerint nem szándékoztak betartani a Krím birtokba vétele óta orosz ellenőrzés alatt álló Kercsi-szoroson való áthaladás szabályait.

Az incidens helyszínén 24 ukrán állampolgárt vettek őrizetbe, melynek során az orosz fél lövéseket adott le, amelyek következtében három ukrán tengerész megsérült, akik kórházi ápolásban részesültek. A Szimferopol Kijevi kerületében működő bíróság szóvivője elmondta, hogy a gyanúsítottakat csoportosan elkövetett, tiltott, erőszakos vagy erőszakkal fenyegető határátlépés címén hat évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetik.

A matrózokra, altisztekre és egy hadnagyra – az egyik ágyúnaszád parancsnokára vonatkozó – 12 végzés keddi kihirdetését követően a bíróság szerdán az ukrán haditengerészet tisztjeinek, valamint az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) két tagjának ügyében dönt majd. Ha a sebesülteket az elkövetkező napokban nem írják ki a kórházból, akkor esetükben a bíróság a TASZSZ orosz hírügynökség szerint kihelyezett tárgyalást fog tartani. A bíróság szóvivője szerint a gyanúsítottakat ítélhették volna házi őrizetre is, de mivel nem rendelkeznek állandó lakcímmel a Krímben, a testület csak eljárás alatti előzetes letartóztatásról tudott dönteni.

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) kedd este arról tájékoztatta az médiát, hogy egy, az elfogott ukrán hajókon lefoglalt dokumentum szerint a köteléknek az volt a feladata, hogy megkíséreljen az Kercsi-szoroson át rejtve átjutni az Azovi-tengerre. A hatóság emberei találtak egy kézzel írt jegyzetet is, amely szerintük arról tanúskodott, hogy az ukrán tengerészek tisztában voltak a Kercs-Jenikal csatornán való áthaladásnak a Moszkva által megszabott szabályaival.

MTI

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program