Oroszország pácban: Nyílt konfliktussá fajult Jevgenyij Prigozsin és az orosz hadvezetés szembenállása

camera

1

Oroszország pácban: Nyílt konfliktussá fajult Jevgenyij Prigozsin és az orosz hadvezetés szembenállása

Jevgenyij Prigozsin - TASR/AP 

Megosztás

Szombat hajnalra nyílt katonai konfrontációvá fajult a Jevgenyij Prigozsin vezette Wagner-csoport és az orosz védelmi minisztérium viszálya - állapította meg napi helyzetértékelésében a brit katonai hírszerzés.

Rishi Sunak brit miniszterelnök szerint London egy ideje már nyomon követi az ukrajnai háborúból eredő oroszországi destabilizálódás jeleit. A brit kormány szombatra összehívta különleges helyzetekben ülésező tanácskozó testületét (COBRA).

A londoni védelmi minisztérium által ismertetett hírszerzési tájékoztatás szerint a Wagner magánhadsereg egységei legalább két helyszínen átléptek a megszállt ukrajnai térségekből Oroszország területére, és szinte bizonyos, hogy Rosztov-na-Donuban biztonsági szempontból kulcsfontosságú létesítményeket foglaltak el.

Ezek között van az ukrajnai orosz katonai műveleteket irányító központ is.

A Wagner további alakulatai a Voronyezsi területen vonulnak észak felé, és ugyancsak szinte bizonyosra vehető, hogy céljuk Moszkva elérése – áll a brit katonai hírszerzés szombati elemzésében.

A szolgálat értesülése szerint "nagyon korlátozott" azoknak a bizonyítékoknak a köre, amelyek a Wagner és az orosz biztonsági erők közötti összecsapásokra vallanak. A brit katonai hírszerzés azt valószínűsíti, hogy az orosz alakulatok némelyike passzív maradt és aláveti magát a Wagner utasításainak.

A helyzetértékelés szerint a válság további fejlődési irányát a következő órákban az orosz biztonsági erők, különösen az orosz nemzeti gárda lojalitása határozza meg döntő mértékben.

A brit katonai hírszerzés szerint az utóbbi időkben ez a legjelentősebb kihívás az orosz állammal szemben.

Rishi Sunak brit miniszterelnök a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorának adott interjúban – amelyből a BBC néhány részletet már szombaton ismertetett – kijelentette: a brit kormány egy ideje figyeli "Oroszország illegális ukrajnai háborújának potenciálisan destabilizáló hatásait".

Sunak közölte: erről egyelőre többet nem kíván mondani, de Nagy-Britannia kapcsolatban áll szövetségeseivel, és ő még a nap folyamán több szövetséges ország vezetőivel személyesen is konzultál.

A brit miniszterelnök felszólította a konfliktus érintettjeit a felelősségteljes magatartásra és a polgári lakosság védelmére.

Szombat délután ülést tartott a brit kormány különleges helyzetekben összehívott tanácskozó testülete (COBRA). Az értekezleten James Cleverly külügyminiszter elnökölt, akit a Downing Street szóvivőjének beszámolója szerint tájékoztattak a rendelkezésre álló összes információról.

A londoni miniszterelnöki hivatal illetékese hozzátette: az ülés egyik központi témája azoknak a brit állampolgároknak a sorsa volt, akik jelenleg is Oroszországban tartózkodnak.

Rishi Sunak a BBC-interjúban hangsúlyozta: a brit külügyminisztérium hosszú ideje érvényes útmutatása "nyilvánvaló okokból" mindenkit eltanácsol Oroszország felkeresésétől.

Közben Moszkva a Nyugatnak üzenget

Közleményben intette óva az orosz külügyminisztérium a nyugati országokat attól, hogy az oroszországi helyzetet saját céljaikra használják ki.

"Óvjuk a nyugati országokat minden olyan utalástól, hogy a belső orosz helyzet esetleg felhasználható oroszellenes céljaik elérésére" – állt a dokumentumban.

Az orosz diplomáciai tárca szerint az orosz társadalom élesen elutasítja a fegyveres felkelés kísérletét, amely szerinte az oroszországi helyzet destabilizálására, az egység megbontására és a nemzetközi biztonság szavatolására irányuló erőfeszítések ellen irányul.

"A lázadás így Oroszország külső ellenségeinek kezére játszik" – szól a szöveg.

A minisztériumi közlemény értelmében a kísérlet nem talál támogatásra sem Oroszországban, sem a józan külföldi politikai erők körében, a helyzetre a közeljövőben megtalálják a méltó megoldást, az ukrajnai "különleges hadműveletnek" pedig minden célja teljesülni fog.

"Oroszország folytatja szuverén útját a biztonság szavatolása, tekintélyének megerősítése a nemzetközi színtéren és a többpólusú világrend megteremtése felé. Moszkva nagyra értékeli, hogy szövetségesei és külföldi partnerei megértik ezt az elvi álláspontot" – hangzott a közlemény.

Időközben Prigozsin meggondolta magát?

A Wagner megállítja a konvojokat, visszafordítják azokat és visszatérnek a táborokba – írja a a TASZSZ orosz állami hírügynökség jelentésére hivatkozva a telex.hu. szerint ezt Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője jelentette be a Telegram-csatornáján.

„Megértve a felelősséget, hogy orosz vér fog folyni, megfordítjuk az oszlopainkat, és a terveknek megfelelően az ellenkező irányba, a táborok felé indulunk” – mondta Prigozsin.

Korábban Alekszandr Lukasenko belarusz elnök sajtószolgálata arról számolt be, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel megvitatták a Wagner-csoport körül kialakult helyzetet, és megállapodtak a közös fellépésről. A beszámoló szerint Lukasenko megbeszélést folytatott Prigozsinnal, amelynek eredményeként megállapodás született a Wagner fegyvereseinek leállításáról.

mti/telex.hu/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program