Orruknál fogva vezetett tanárok tüntettek Pozsonyban!

camera

1

Orruknál fogva vezetett tanárok tüntettek Pozsonyban!

Fotó: TASR 

Megosztás

Több mint 300 ember, túlnyomórészt tanárok gyűltek össze a Kormányhivatal pozsonyi épülete előtt csütörtökön.

A pedagógusok az oktatásügy helyzetével kapcsolatos nemtetszésüknek kívántak hangot adni az olyan transzparensekkel, minthogy

Óránkénti nettó 3,48 euróért tanítok!

vagy

Tanár – szociális eset

illetve

Tanár – nem kifizetendő?

A demonstrációt pozsonyi tanárok egy csoportja kezdeményezte, és szerették volna felhívni a kormány figyelmét az általuk tett ígéretekre.

Branislav Kočan, a Szlovák Tanári Kamara tagja és az egyik szervező kifejtette, hogy a tiltakozó akcióval arra szeretnének rávilágítani, hogy milyen érzésekkel dolgoznak a pedagógusok immár hosszú ideje.

"Az az érzésük, hogy az orruknál fogva vezetik őket. Minden évben az állami költségvetés jóváhagyásakor a tanároknak lógva marad az orruk" – szögezte le Kočan, hozzátéve, hogy ez nemcsak a jelenlegi kormány eddigi hároméves ciklusára vonatkozik, de az előzőekre is.

Egyelőre további tüntetéseket nem terveznek, de november 19-ét a Tanárok Egészségnapjának hirdették ki, és arra hívják fel a figyelmet, hogy aki teheti, adjon vért, és menjen el a régóta halogatott egészségügyi vizsgálatokra.

Pénteken pedig a Kormányhivatalban szeretnék leadni a hosszú orrok makettjét, azon tanárok aláírásaival, akik részt vettek a tüntetésen.

"A pozsonyi tanárok kezdeményezése rámutat arra, hogy a szlovákiai oktatásügy számos problémával küzd, a kormány azonban az elmúlt három évben még csak stratégiát sem tudott kidolgozni arra nézve, hogy hogyan kívánja ezt megoldani. Éppen ellenkezőleg, azokat a szőnyeg alá söpri, és meghatározatlan időre elnapolja. A fejlett országok átlagban a GDP-jük 6%-át fordítják az oktatásügyre, míg Szlovákia mindössze 3,9%-ot. Az elkövetkezendő években pedig a kormány nem is kíván változtatni ezen" – figyelmeztetnek a tanárok, hangsúlyozva, hogy pénz nélkül változást nem lehet elérni.

Úgy vélik, az iskolák katasztrofális állapotban vannak, a laboratóriumaik pedig üresek. A második legnagyobb probléma, hogy a tanári hivatás nem vonzó.

A tanári kezdeményezés elindított egy petíciót, melyben a Szlovák Tanári Kamara által közzétett nyilatkozatban foglaltakra hívják fel a figyelmet. A kamara október 21-én szólította fel a kormányt, hogy 2016-tól 140 euróval emeljék az iskolák pedagógiai és szakmai alkalmazottainak bérét, 2017-től pedig további 90 euróval. Azt is kérik, hogy a jövő évtől 400 millió euróval emeljék az oktatásügyi és a belügyminisztérium költségvetését, mégpedig abból a célból, hogy kiegyenlítsék az iskolák közti különbségeket a taneszközökben.

Azt is szeretnék, ha a kormány megalkotna egy törvényt az oktatásügyben dolgozókról, és ismét bevezetnék, hogy szerezhessenek krediteket a kompetenciáik igazolásával, szüntessék meg a kreditek hétéves lejárati idejét, és tegyék lehetővé a kreditek szerzését kiegészítő tanulmányokkal, alkotói munkával.

SME/TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program