Összefogásban rejlik az erő! – Wass Albertre és Trianonra emlékeztek Dunaszerdahelyen

camera

9

Összefogásban rejlik az erő! – Wass Albertre és Trianonra emlékeztek Dunaszerdahelyen

Fotók: a szerző – További felvételekért kattints! 

Megosztás

A Nemzeti összetartozás napja és Dunaszerdahely város emléknapja alkalmából Összefogásban rejlik az erő! címmel tartottak Wass Albert emlékestet tegnap a dunaszerdahelyi művelődési házban, melyet mécsesgyújtással egybekötött koszorúzás követett a trianoni emlékfánál.

Az emlékműsor Hájos Zoltán köszöntőbeszédével vette kezdetét, amelyet Fitus Szabolcs, a Panoráma Világklub Dunaszerdahelyi Társklub elnökének szavai követtek. Felszólalt továbbá László Gábor, a Panoráma Világklub Csallóközi Társklubjának elnöke, Nagymad polgármestere.

„Június 4-e tragédia szülte nap. De az, hogy ma itt állhatunk és beszélhetünk róla, azt jelenti, hogy megmaradtunk. Szétszóródva, megfogyatkozva, de nem egyedül. Az anyaország a kezét nyújtotta, amibe belekapaszkodhattunk. Nagyapáink, dédszüleink küzdelme, kétségbeesése, ugyanakkor töretlen hite, az anyaországa iránt érzett alázata és szeretete tett bennünket azzá, akik ma vagyunk. Ők megtanultak élni és megmaradni egy olyan országban, ahol idegenül beszélünk”- kezdte, majd hozzátette, akaratuktól függetlenül lettek részesei egy olyan világnak, ahol minden nap új kihívásnak kellett megfelelni. Képesek voltak – folytatta –, megőrizni a magyar szót. Hogy mi hogyan adjuk át mindezt a gyermekeinknek, csak rajtunk múlik, hiszen mi vagyunk az ő hátországuk, hangsúlyozta.

„Nekik mi vagyunk a kapaszkodó. A mi feladatunk az, hogy megismertessük őket a múlttal, hogy erős, bátor, tudással felvértezett, öntudatos fiatalokként építhessenek. Dédapáink történeteiből okulva egy olyan világot, amelyben jó élni, jó magyarnak lenni, jó családot tervezni. Nem egyszerű feladat ez, hiszen építkezni az alapoktól kell. Ezért kell ragaszkodnunk a magyar tannyelvű iskoláinkhoz, a kultúránkhoz, a történelmünkhöz, a hagyományainkhoz.”

Az est Wass Albert munkásságának és az Örökségkönyv című könyv bemutatásával folytatódott. Minderről Tanka László, a Panoráma Világklub alapító elnöke beszélt. Tanka László a színpadra szólított egy Mauritániából érkező vendéget, aki a ’70-es években Magyarországon tanult, a mai napig szívében őrzi az országot és a magyar nyelvet is. Az afrikai vendég a békét jelképező sállal ajándékozta meg Hájos Zoltánt és Fitus Szabolcsot. Ezután kezdetét vette az emlékműsort, melyet Tarics Péter, Wass Albert Örökség-díjas felvidéki előadóművész kezdett meg. Őt a Kodály Zoltán Alapiskola gyermekkórusa követte, majd a Nagymadi Népdalkör lépett a színpadra. Valaskó Ferenc és Póda Péter egyaránt énekes produkcióval készült. A Kodály Zoltán Alapiskola diákjai egy megható verses összeállítást hoztak, melyet hangszeres kíséretben adtak elő. Filmvetítések útján bepillantást nyerhettünk Wass Albert életébe.

Az emlékest végeztével az egybegyűltek együtt vonultak át a Trianon emlékfához, ahol a Pázmaneum PT és a Magyar Megmaradásért PT szervezésében megkoszorúzták az emlékművet, s elhelyezték előtte az égő mécseseket. Ezt megelőzően Karaffa Attila alpolgármester, a Pázmaneum PT elnöke szólt néhány szót. „Szerettek volna minket megtörni, szerették volna, ha beolvadunk a többségi nemzetbe. Mi, magyarok, mégis itt vagyunk. Hogy gyermekink, unokáink a jövőben is érvényesülni tudjanak a szülőföldjükön, szükséges kitartanunk az elveink mellett.

Nem érdekek, hanem értékek mellett kell kiállnunk!

Ez nem lehet más, mint a kereszténységünk, a magyarságunk.”

A megemlékezésen a magyar és a székely himnusz egyaránt felcsendült.

SzC

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program