Összeomlás fenyegeti a szlovák energiapiacot: nemhogy olcsó, de könnyen lehet, hogy semmilyen energia nem lesz, figyelmeztetnek a szolgáltatók

camera

1

Összeomlás fenyegeti a szlovák energiapiacot: nemhogy olcsó, de könnyen lehet, hogy semmilyen energia nem lesz, figyelmeztetnek a szolgáltatók

Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció 

Megosztás

Azokat az energiafogyasztókat, akik szabályozott áron kapják az energiát – beleértve a háztartásokat is – az a veszély fenyegeti, hogy a jövő évtől lényegesen többet fizetnek majd, vagy nem lesz garantált áram- és gázellátásuk. Erre hívta fel a figyelmet az Energiaszolgáltatók Szövetsége (ZDE), amely szerint aggasztó, hogy még december közepén sem világos, miként biztosítják majd a háztartásoknak az alacsonyabb energiaárakat.

"Az energiaszolgáltatók emiatt nem tudnak árajánlatot tenni. Ezeknek a fogyasztóknak, amelyek között vannak például önkormányzatok, illetve lakossági kazánházak, fogalmuk sincs, milyen kiadásokra számíthatnak jövőre. Bár az állam bejelentette, hogy segít nekik, a szükséges rendeletek és egyéb határozatok továbbra is hiányoznak” – mondta Jana Ambrošová, a ZDE elnöke.

Szerinte éppen ezért fennáll a veszélye annak, hogy nem lesz, aki kedvezményes áron biztosítson energiát. A szövetség felszólította Karel Hirman gazdasági minisztert, hogy sürgősen tegyen olyan intézkedéseket, amelyek megakadályozzák, hogy a kiszolgáltatott vásárlókra vonatkozó energiaárak drámai mértékben emelkedjenek, illetve bedőljön a teljes energiapiac.

A ZDE rámutatott, jelenleg az sem világos, hogy jövő év január 1-jétől milyen villany- és gázárakra számíthatnak a fogyasztók, amelyek nem tartoznak a háztartások kategóriájába. Azt sem tudni, hogy ki viseli majd a villamos energia és a gáz piaci és kedvezményes ára közötti különbséget, és miként kompenzálják ezeket a költségeket.

Az energiaszolgáltatóknak egy hónappal korábban kellene közölniük ügyfeleikkel, hogy mennyit fognak fizetni az új évtől. Ezt egyelőre nem tudják megtenni, mert az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) nem adott ki árazási határozatot, holott azt november végéig el kellett volna fogadniuk.

A ZDE szerint a válságszabályozással kapcsolatban meghatározott árak sem ismertek, hiányoznak a szükséges rendeletek, és nem világos, hogy az állami támogatást hogyan fizetik majd ki.

„Ennek az eredménye egy olyan helyzet, amikor a kiszolgáltatott vásárlók nemhogy nem tudják, mennyit fognak fizetni az új évtől, de még abban sem lehetnek biztosak, hogy lesz, aki biztosítja számukra az energiát. A kedvezményes árak okozta költségek havonta több száz millió eurót tesznek ki. Ha az állam ezt nem egyenlíti ki azonnal a beszállítóknak, azok csődbe mehetnek” – figyelmeztetett az Energiaszolgáltatók Szövetsége.

A probléma mindazokat érinti, akikre vonatkozóan a kormány korábban árplafont hirdetett. Ezt az áram esetében 199 euróban, gáznál pedig 99 euróban határozták meg előzetesen. Egyelőre azonban nem született olyan általánosan kötelező érvényű jogi szabályozás, amely meghatározná az árplafon és a kapcsolódó kompenzációk alkalmazásának mechanizmusát és formáját.

"Amíg ez nem történik meg, valós a veszélye annak, hogy még az árplafont sem ültetik át a gyakorlatba. Már csak az utolsó napok vannak hátra ezen kockázatok kiküszöbölésére, ellenkező esetben az új év kezdete az energiapiac összeomlásának jegyében telhet. És függetlenül attól, hogy az energiaszolgáltatók vagy a fogyasztók mennek csődbe. Szilárd meggyőződésünk, hogy elkerülhetjük ezt a forgatókönyvet" – tette hozzá Ambošová.

Már a gazdasági miniszter is óvatosabban ígér

Ha magasabb is lesz a havi energiaszámla, legkésőbb az elszámoláskor visszakapják az emberek a pénzt – ígéri Karel Hirman gazdaságügyi miniszter.

„Ha megtörténik minden intézkedés, és amikor a parlament jóváhagyja a költségvetést, akkor az emberek a magasabb havi előlegeket visszakapják, legkésőbb az elszámoláskor” – mondta a miniszter az energiaszolgáltatók felhívására reagálva.

„Én mint miniszter és a kormány tettünk és továbbra is teszünk lépéseket annak érdekében, hogy megvalósítsuk az eljárásokat az energiaellátás kapcsán a korábban közöltek szerint. A háztartások támogatására vonatkozó pénzügyek miniszterként nem az én kezemben, hanem a parlamenti képviselők kezében vannak az állami költségvetés tervezetén belül” – tette hozzá.


(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program