Összeomlik az autópiac? Az infláció is bekavar abba, hogy 20 ezer euróba kerülhessen egy elektromos autó

2022. július 13. - 14:37 | Belföld

Majdnem 11 milliárd euróra rúg az az összeg, amennyit a szlovákiai autógyártó cégek fektettek be az országban. Közben az elektromos autók gyártása komoly kockázatoknak van kitéve.

Összeomlik az autópiac? Az infláció is bekavar abba, hogy 20 ezer euróba kerülhessen egy elektromos autó
Fotó: TASR

A beruházások oroszlánrésze a hazai autógyárak közül a Volkswagenhez kapcsolható. Utána a zsolnai Kia, a nyitrai Jaguar, a nagyszombati Stellantis következik, és most legutoljára bejelentkezett a svéd Volvo is.

A skandináv befektető jelentősen erősíti azt az iparágat, amely Szlovákiában nagyjából 250 ezer embert foglalkoztat, közvetlenül a gyártóknál és azok több száz beszállítójánál, és nagyjából 13 százalékkal részesedik a teljes bruttó hazai termékből. A Hospodárske noviny arról számol be, hogy az egész szegmenst súlyos veszélyek fenyegetik, mint például a

chipválság, a logisztikai problémák vagy a kereslet visszaesése.

Aztán van itt még valami. Mivel az Európai Uniós tagországok támogatták a javaslatot, miszerint 2035-ig 100 százalékkal csökkentenék az új autók szén-dioxid-kibocsátását, ez gyakorlatilag megtiltja az új belsőégésű motoros autók értékesítését az unióban a meghatározott időpont után. Ezzel, kizárásos alapon az elektromos autók kerülnek helyzetbe.

Ezt a határidőt az Európai Bizottság tűzte ki célul, de Olaszország, Portugália, Bulgária, Románia és Szlovákia viszont jelezte, hogy a 100 százalékos kibocsátáscsökkentési követelmény nem teljesíthető 2035-ig, ezért ezek az országok kivételt kérnek. Bizonyára nem függetlenül attól, hogy az elektromobilitásra való átállás több milliárdos befektetést igényel.

Az iparági szakértők szerint ez a konstelláció nem vezet jóra. Ha az elektromos gépkocsik nem lesznek olcsóbbak, az autópiac összeomlik. Emiatt vannak olyan törekvések, hogy az évtized végére 40 százalékkal csökkenjenek az elektromos autók gyártási költségei – nyilatkozta Arnaud Deboeuf, a negyedik legnagyobb hazai autógyártó, a Stellantis termelési vezetője. Az üzem azt tervezi, hogy ezt a megtakarítást beépítik a termék végső árába.

A Reuters ügynökség szerint globálisan több mint 300 milliárd eurót fektetnek be az elektromobilitásba, másrészt

ki kell találni annak receptjét, hogyan lehet csökkenteni az akkumulátoros járművek árát.

A jelzett célkitűzés tekintetében a Volkswagen úttörő lehet. A márka irányításáért felelős Ralf Brandstätter szerint a cégóriás

20 ezer euró körül képzeli el az elektromos autók árszintjét. Közvetlenül a német központból származó források azonban azt mondják, hogy ez a jelenlegi inflációs hullám miatt nem biztos, hogy elérhető cél.

Példa erre a Ford és a Tesla gyártóinak közelmúltbeli lépései, melynek során több ezer euróval megemelték e-modelljeik árát.

A Stellantis öt akkumulátorgyárat szeretne építeni Európában és az Egyesült Államokban, úgy, hogy több mint 40 százalékkal csökkentené a termelés költségeit. Hasonló céljai vannak a hat ilyen létesítmény építését tervező Volkswagennek is. Ezek Németországban, Spanyolországban, Svédországban épülnének meg, a negyedik helyszínéről mostanában születik döntés, és még Szlovákia is szóba kerülhet. Az üzemek éves kapacitása hárommillió elektromos autó akkumulátorának gyártására és újrahasznosítására szolgálnának, és a felére mérsékelnék a ráfordításokat.

Évek óta szemtanúi lehetünk annak, hogy egyre kevesebbe kerülnek az akkumulátorok. Az akkuk átlagos kilowattóránkénti ára 2010-ben még 1200 dollár körül volt, és ez mostanra több mint hatszor lett alacsonyabb.

A helyzetet azonban bonyolíthatja, hogy lítiumból nem áll rendelkezésre annyi, amennyire szükség lenne. Ezt a nyersanyagot főként Argentínában, Chilében, Kínában, Ausztráliában és Zimbabwében bányásszák. A világ legfontosabb fémjének tonnánkénti ára 2017-ben éppen csak elérte a 8000 dollárt, aztán idén januárban még 10 ezer dolláron volt, mostanra meg már hatszor-hétszer drágább a bányászati ​​és logisztikai problémák miatt.

Szlovákia közútjain az eredeti tervek szerint 2019-re már csaknem hatezer alacsony károsanyag-kibocsátású járműnek kellett volna közlekednie, 2021-re ez 10 ezer lett volna és 2025-re pedig ennek a duplája. Ilyen merész becslést produkált a gazdasági tárca három évvel ezelőtt, a szlovákiai elektromobilitás fejlesztésére vonatkozó cselekvési terv javaslatában.

A valóság viszont teljesen más, a tavalyi számok messze elmaradtak a becslésektől. Tavaly 2271 alacsony károsanyag-kibocsátású, azaz elektromos és plug-in hibrid járművet regisztráltak nálunk.

„Azokhoz az országokhoz tartozunk, amelyek nem támogatják az alacsony károsanyag-kibocsátású járműveket. Ez az oka annak is, hogy járműparkunk cseréje nem halad előre, és olyan járműveket importálunk, amelyek Európa számos városában már nem használhatóak" – mondja Alexander Matušek, az autóipari szövetség elnöke.

Pavol Prepiak, a szövetség alelnökének adatai szerint Szlovákiában összesen 3,4 millió jármű van forgalomban, és közülük csupán hatezer alacsony károsanyag-kibocsátású. Ha el akarnánk érni a Brüsszelben meghatározott uniós célokat, akkor 2025-ig további 45 ezer ilyen járműnek kellene közlekednie útjainkon. Ez azt jelenti, hogy évente átlagosan csaknem hétszeresére kellene ugornia az ilyen tipusú gépkocsik eladásának.

(a Hospodárske noviny cikke alapján)