Öt ismert szlovák tudós kiállt, és lemondásra szólította fel az SNS oktatásügyi miniszterét

2018. szeptember 11. - 13:47 | Belföld

Állításuk szerint Martina Lubyová (SNS) politikai nyomás alatt tartja a Szlovák Tudományos Akadémiát, és ez nem szép tőle.

Öt ismert szlovák tudós kiállt, és lemondásra szólította fel az SNS oktatásügyi miniszterét

Nyilvánosan lemondásra szólította fel Martina Lubyovát a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) öt ismert tagja - írja a Denník N.

"Nyugtalanító az állapot, amelybe a Szlovák Tudományos Akadémia mint az ország legfontosabb tudományos kutatási és fejlesztési intézménye került. Ez az állapot annak a politikai nyomásnak az eredménye, aminek semmi köze a tudomány megsegítéséért kifejtett igyekezethez" - áll az állásfoglalásukban.

A tudósok felszólították a minisztériumot, hogy hagyja abba a hazug információk terjesztését. Közölték, hogy Martina Lubyová elvesztette a bizalmukat, és felszólították a távozásra.

Az egész háttere abban áll, hogy jelenleg folyamatban van a SAV alá tartozó 48 intézet áttranszformálása. Ezek az intézetek eddig költségvetési vagy járulékos szervezetekként működtek, saját vagyonuk nem volt, csak az államit kezelték. Nem vállalkozhattak, és nem is léphettek be más cégekbe. A transzformáció célja a gyakorlati akadályok elhárítása lenne, hogy az intézetek ne cak kezelhessék, de gazdálkodhassanak is a vagyonukkal. Az intézetek nyilvános kutatóintézményekké válnának, önálló jogalanyisággal.

A minisztérium feladata lett volna ez ügyben, hogy az egyes intézeteket regisztrálja az ilyen kutatóintézmények jegyzékébe, de itt kezdődtek a gondok. Lubyová először az intézetek belső szabályzatát hiányolta, majd azzal vádolta meg az akadémiát, hogy átláthatatlan módon írta össze az intézetek vagyonát. A tudományos szakemberek nem is értették a miniszter asszony lépéseit, éppen ezért fordultak a Legfőbb Ügyészséghez.

A főügyészség hétfőn délelőtt tette közzé állásfoglalását, mely szerint a minisztérium nem úgy cselekedett, ahogy kellett volna, illetve tulajdonképpen nem cselekedett sehogyan. Leszögezték, hogy amely intézet teljesíti a regisztráció feltételeit, azt regisztrálni kellett volna, amely pedig nem, azt nem. Ehhez képest nem tett semmit a tárca.

Lubyová viszont még azt megelőzően, hogy a főügyészség ezt közzétette, hétfőn reggel kiadott egy állásfoglalást, mely egy meglehetősen különös értelmezését tartalmazta ennek az ügyészségi álláspontnak. A miniszter ugyanis saját győzelmeként interpretálta a cselekményt, mondván a főügyészség a minisztériumnak adott igazat, és felszólította a tárcát, hogy a regisztrációt állítsa le.

Pavol Šajgalík, a SAV elnöke szerint ez egy célzatos értelmezése az ügyészség levelének.

Jelenleg a parlament előtt van a főiskolákról szóló törvény, melyet Andrej Kiska még a nyári szünet előtt megvétózott. Amennyiben a koalíciós képviselők megtörik az elnöki vétót, a tudományos intézetek költségvetési és járulékos szervezetek maradnak, és újrakezdhetik a transzformációjukat, Lubyovának azonban így már sokkal nagyobb ráhatása lehet, hogy mi kerül majd a tulajdonukba.

A SAV szerint ez ugyanakkor jogi gondokat is eredményez, ugyanis a kutatóintézmények már létrejöttek, csak a regisztrációjuk nem zajlott le. Ezeket a vétó esetén meg kellene szüntetni, ami pénzbe kerül, emellett pedig elveszthetnek bizonyos európai támogatásokat is.

A tudósok keddi felhívását olyan ismert szakemberek írták alá, mint Vladimír Bužek elméleti fizikus, Peter Moczo szeizmológus, Michal Novák neurológus, Martin Venhart atomfizikus, vagy Jozef Vozár alkotmányjogász. Emlékeztetnek, hogy bizonyos tudományos körökben Szlovákia jó hírnévvel rendelkezik, és számos területen intézeteik bekapcsolódtak a világ egyetemeivel közös kutatásokba.

"Arra jutottunk, hogy a minisztérium a kezdetektől olyan célokat követ, melyeknek semmi köze a tudomány megsegítése érdekében megfogalmazott eredeti céloknak" - szögezik le. Ebből kifolyólag tiltakozó menetet hirdettek meg kedden délelőttre a parlamenthez.

(Denník N)