Óvással még blokkolhatják a pozsonyi körgyűrű és az R7-es első szakasza építésének elkezdését

2016. február 1. - 14:56 | Régió

Három konzorcium nyújthat be óvást a tender miatt, erre a jövő hétig van idejük.

Óvással még blokkolhatják a pozsonyi körgyűrű és az R7-es első szakasza építésének elkezdését
Forrás: Nemzeti Autópálya Társaság (NDS)

Egyelőre egyik cégcsoport sem óvott a Közbeszerzési Hivatalnál, ám amennyiben ez megtörténik, a pozsonyi körgyűrű és az R7-es első szakasza építkezési munkálatainak megkezdése csúszhat. Ez egyben azt is jelentené, hogy az építkezésről nem a mostani Fico-kormány, hanem a választások után felálló új kabinet dönthetne.

"A mai napig egyetlen óvást sem nyújtottak be. A tenderből egyetlen konzorciumot sem zártunk ki. Amennyiben valamely vállalat óvna, arra tekinthetnénk a cégek globális gazdaságon belüli számlakiegyenlítéseként is. Ha ez megtörténik, akkor természetesen a vonatkozó törvények szerint járunk majd el" - reagált Viktor Stromček, a közlekedésügyi minisztérium államtitkára.

A három konzorcium közül a francia Vinci volt az első, amely nem járt sikerrel az évi 69,01 milliós ajánlatával. A sorrendben a harmadik a Hochtief, míg utolsó a Strabag cégek körüli csoport lett.

A közlekedésügyi minisztérium a spanyol Cintra ajánlatát választotta, amely vállalta, hogy évi 57 millió euróért megépíti az útszakaszokat. Így 30 éves törlesztés mellett 1,7 milliárd euróba kerülne. Stromček közölte, hogy az ajánlatot érvényesnek értékelték, amely teljesíti az összes pályázati feltételt, ezért a Cintrát hirdette ki a tárca a tender győztesének.

A konzorcium ajánlata szerint 4 és negyedév alatt felépítené a sztrádát és a gyorsforgalmi első, még pozsonyi szakaszát, ami azt jelentené, hogy 2020-ban elkészülhet.

Az államtitkár közölte, hogy az elkövetkezendő időszakban közzéteszik az ajánlatot az interneten, majd szakmai szeminárium indulhat róla, mint ahogy történt a tender kiírásakor is. Eközben a minisztérium a pénzügyminisztériummal is tárgyal róla. A végső döntés azonban a kormányé, amely a győztes kiválasztásának jóváhagyása után aláírja vele a koncessziós szerződést.

Szakértők szerint a pozsonyi körgyűrű nem jelent megoldást a a főváros problémáira. Az INEKO szerint a kormány mostanáig nem közölt semmilyen információt arról, milyen hatással lehet a körgyűrű Pozsony környékének közlekedési viszonyaira. Eközben az egyik legforgalmasabb útszakasz a fővárosban a Kikötői híd, amelyen naponta 100 ezer autó halad át.

SME/para