A Panama-iratok jelentik a bizonyítékot arra, amit már mindenki régóta sejtett!

Megosztás

Hogy a világ vezető politikusai, diktátorai és bűnözői hogyan mentik ki országaikból a milliárdokat.

Mit takar a Panama Papers?

  • 26 terrabájtnyi adat, 11,5 millió dokumentum szivárgott ki a világ negyedik legnagyobb offshore szolgáltatójától, a panamai Mossack Fonseca nevű vállalattól (erről kapta nevét a botrány)

  • a dokumentumokat ismeretlen személy juttatta el a német Süddeutsche Zeitunghoz, amely pedig megosztotta azokat a Tényfeltáró Újságírók Nemzetközi Konzorciumával (ICIJ)

  • innentől kezdve 76 ország kb. 370 újságírója elemezte az eszméletlen mennyiségű dokumentumot, és már az is rémisztő, amit mostanáig sikerült feltérképezni belőle

  • a dokumentumok 140 politikust érintenek 51 országból, 21 adóparadicsomból

  • 215 ezer offshore cég adatait tartalmazzák a kiszivárgott dokumentumok, amelyek elvezetnek például Vlagyimir Putyinhoz, Petro Porosenkóhoz, Hoszni Mubarakhoz, Moammer Kadhafihoz és Bassar el-Aszadhoz, de számos aktív, vezető európai politikushoz is.

  • szó esik bennük emellett olyan sztárok offshore cégeiről is, mint Jackie Chan vagy Lionel Messi

  • A világ 500 leggazdagabb emberét feltüntető Forbes-listáról 29 dollármilliárdos szerepel a Panama-iratokban (Index)


Nyilván keveseket lep meg, hogy a fent említett konkrét személyek, politikusok, milliárdosok és bűnözők egy rakás offshore céget alapítanak adóparadicsomokban, hogy hazájukban a hétköznapi emberekre vonatkozó adózási szabályokat megkerülve kimentsék a vagyonukat, adott esetben tisztára mossák a törvénytelenül szerzett jövedelmeiket.

Minden országban a törvény kötelezné elvileg az ilyen területen érdekelt bankokat, hogy utánajárjanak, ügyfeleik ezekkel a pénzügyi műveletekkel az adófizetést próbálják-e elkerülni, esetleg tisztára akarják mosni a pénzüket. A most nyilvánosságra került, 1977 és 2015 közti offshore-ügyletekről mesélő dokumentumok azonban arról tanúskodnak, hogy ezt az égvilágon senki sem követte figyelemmel, vagy legalábbis nem bolygatta.

A Mossack Fonseca ügyvédi iroda, amely 42 országban 600 alkalmazottal rendelkezik, abban segítette ügyfeleit, hogy offshore cégeket alapíthassanak, eltüntethessék vagyonukat különböző bankszámlákon, titokban maradjanak a jövedelmek valódi haszonélvezői, és ezen keresztül a világ legjövedelmezőbb iparágaiban is érdekeltek voltak. Ügyfeleik között volt a szaúdi és a marokkói király, de a jelenlegi izlandi miniszterelnök is. Ramón Fonseca, a cég egyik alapítója mossa kezeit, és képmutatóan állítja, őket nem terheli semmilyen felelősség azért, amilyen tevékenységet az ügyfeleik által alapított cégek folytatnak.

A Panama Papers nem kis botrány, leginkább a 2010-es WikiLeaks- vagy a Snowden-ügyhöz mérhető. A kiszivárgott dokumentumok az első bizonyítékok arra, hogy ki milyen arányban lehet érdekelt az országából kimentett pénzekben.

Kapcsolódó cikk:

Szlovákiába vezetnek a világ legnagyobb offshore-botrányának szálai!

Súlyos vádak érték Messit, adócsalási hálózatot építhetett ki

SME/Index/444/Denník N/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program