A tudósok megtanították telefonálni a papagájokat, hogy ne érezzék magukat magányosnak - kiderült, miről "beszélgettek" a videóhívások közben

  • Bulvár
camera

1

A tudósok megtanították telefonálni a papagájokat, hogy ne érezzék magukat magányosnak - kiderült, miről "beszélgettek" a videóhívások közben

-illusztráció- (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

A papagájokról köztudott, hogy rendkívül intelligensek, és természetes környezetükben rajokban élnek - írja a Nový Čas.

Kölcsönös társas interakciókba keverednek. Ez a viselkedés azonban jelentősen korlátozottak a fogságban tartott papagájok esetében. Emiatt gyakran unatkoznak és magányosak, ami megnyilvánulhat a tolltépésben, az egyik oldalról a másikra járkálásban is. Ez végül arra késztette az egyesült államokbeli és skóciai egyetemek tudósait, hogy teszteljék, vajon ezek a papagájok képesek-e kommunikálni másokkal videohíváson keresztül. Meglepő eredmények születtek.

Nemcsak telefonon tanultak meg beszélni, de a tudósok szerint boldogabbak is, amikor más madarakkal kommunikálnak. A három hónapos kísérletben tizennyolc papagáj vett részt tapasztalt tenyésztőikkel együtt az Egyesült Államokból. Megtanították őket arra, hogy amikor megnyomják a csengőt, egy táblagép képernyője jelenik meg előttük, amelyen a kísérletben szereplő többi papagáj fényképei láthatók. Ezt követően a csőrükkel választották ki, hogy kivel fognak beszélni telefonon.

Amint megértették a csengés jelentését, maguk is videohívást kezdeményeztek. A kísérlet többi résztvevője között is találtak olyanokat, akikkel a legjobban szerettek kommunikálni.

A tanulmány társszerzője, Ilyena Hirskyj-Douglas, a Glasgow-i Egyetem munkatársa szerint a videohívások sok embernek segítettek a járvány idején.

"20 millió papagáj él otthon az Egyesült Államokban, és meg akartuk nézni, hogy ezek a videóhívások milyen hatással vannak a papagájokra"

– mondta Hirskyj-Douglas.

A papagájok nagyon élvezték a hívásokat. Együtt énekeltek, utánozták egymást, megtisztították a tollaikat, vagy elaludtak egymás mellett. Az egyik először repült is egyet, míg a másik valami tárggyal kérkedett, hogy azért jött, hogy megmutassa a madarat a túloldalon.

Nový Čas/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program