Pár képviselőn múlhat a Heger-kormány sorsa – koalíciós képviselő is szavazhat a bukásra!

camera

1

Pár képviselőn múlhat a Heger-kormány sorsa – koalíciós képviselő is szavazhat a bukásra!

Fotó: TASR 

Megosztás

Az SaS által benyújtott bizalmatlansági indítvány sorsa pár képviselőn múlhat, és a jelek szerint még olyan koalíciós képviselő is akadhat, aki a kormány megbuktatására szavaz majd.

Csütörtökön kezdődik a parlamenti vita a Heger-kormány sorsáról. A koalíciós politikusok többsége az SaS indítványát abszurdnak tartják, az ellenzék előrehozott választásokat akar. A kormánykoalíciót szeptemberben elhagyó SaS javaslatát vélhetően támogatni fogja a Hlas-SD és a Smer-SD, de a Republika és az ĽSNS is.

Az OĽaNO képviselője, Gyimesi György az SaS, a Hlas-SD és az elnöki palota által megrendezett szivárványos forradalomról beszélt ennek kapcsán. "Olyan progresszívokból akarnak kormányt, akiket soha nem választottak meg" – mondta a TA3 hírcsatornán egy esetleges hivatalnokkormányról.

Marián Viskupič (SaS) azzal kontrázott, hogy nem egy hivatalnokkormány az egyedüli megoldás, hanem egy új parlamenti többség kialakítása, vagy az előrehozott választások. Viskupič visszautasítja, hogy megegyeztek volna Zuzana Čaputovával az ügyvezető kormányról. Az államfő vasárnap beszélt a lehetőségekről a köztévében.

"Átmenetileg megbízhatom Eduard Heger kormányát is, amíg nem alakít új kabinetet. Ezután lehetőség van kormányt alakítani akár a jelenlegi parlament összetétele alapján is, ha megfelelő többséggel rendelkezik, és szóba jöhet még az úgynevezett hivatalnokkormány" – sorolta az államfő a lehetőségeket. Hozzátette, egyetlen racionálisan gondolkodó államfő álma sem az, hogy felállítson egy hivatalnokkormányt.

Független képviselőkön múlhat a kormány sorsa. Közülük akadnak, akik a választási időszak elején még a koalíció tagjai voltak. Tomáš Valášek, aki a Za ľudí listáján került be a parlamentbe, de kilépett a koalícióból és a PS-hez igazolt, egyelőre nem döntötte el, hogyan fog szavazni. Nem ismert Miroslav Kollár (ex-Za ľudí / Spolu) álláspontja sem. Vele szemben Tomáš Taraba, valamint Štefan és Filip Kuffa azt állították, megszavazzák a bizalmatlansági indítványt.

Különösen sokat nyomhat a latba Martina Borguľa (Sme rodina), a koalíció egyik képviselője, aki pedig nyíltan hangoztatni kezdte, hogy szintén támogatni fogja a bizalmatlansági indítványt.

Ő már megszavazta Roman Mikulec belügyminiszter leváltását is, és legutóbb azt mondta, hogy ha a miniszter nem távozik magától vagy Heger nem váltja őt le, akkor tulajdonképpen biztosra veszi, hogy a kormány bukása mellett fog szavazni. Mindeközben a Mikulec vezette belügy alá tartozó rendőrség vezet ellene nyomozást korrupció ügyében.

A Nový Čas által készített grafikán jól látszik, hogy a kormány mellett a koalíció megmaradt képviselőin kívül négy független állhat ki, ők összesen 73-an vannak. Velük szemben áll 73 ellenzéki (SaS, Smer-SD, Hlas-SD, ĽSNS, Republika, Tarabáék), valamint a koalíciós Borguľa. Valášek, Miroslav Kollár és a volt ĽSNS-es Slavěna Vorobelová szavazata pedig bizonytalan. Ha mindhárman a kormány bukására szavaznának, akkor megvan a többség. Ha csak ketten, akkor már nincs.

(Nový Čas)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program