Ahogy Čaputová, úgy minden normális ember láthatja a párhuzamot Hitler és Putyin között

camera

1

Ahogy Čaputová, úgy minden normális ember láthatja a párhuzamot Hitler és Putyin között

Fotó: TASR 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Az államfő még nem írta alá a pénzügyminiszter milliárdos pénzügyi csomagját, de az önkormányzatok egyre hangosabban morognak az új törvény miatt. Kezd betelni a pohár a megyei hatóságoknál, és azonnali kompenzációt követelnek. Meg azt, hogy üljön le velük egyeztetni a kormányfő és a pénzügyminiszter arról, hogy az inflációellenes segélyek elfogadása miatti költségvetési hiányt milyen módon fogja pótolni az állam. Mert az önkormányzatok úgy vélik, az Igor Matovič-féle szociális csomag jeletős része az ő pénztárcájukból készült.

Dől a "lé"

Közben egy korábbi döntés értelmében az állam elkezdi kifizetni azt a 100 eurós támogatást, amivel megpróbál egy kicsit segíteni a rászorulóknak ebben a megdrágult világunkban. Egymilliónál is több embert érint ez a kérdés, és a legtöbben ezt az összeget automatikusan megkapják, de több ezren vannak, akiknek azt kérvényezniük kell. De száguldoznia senkinek sem kell, még van majdnem három hónapjuk arra, hogy ezt a munkaügyi hivatalban megtegyék.

Figyelmeztet a Slovnaft

Brüsszelben meg nagy nehezen "átment" a hatodik EU-s szankciós csomag, és jóváhagyták a háborúskodó Oroszország elleni újabb büntetőintézkedések végső szövegváltozatát. Ebben szerepel a részleges olajembargó bevezetése, amivel kapcsolatban Eduard Heger kormányfő korábban megjegyezte, Szlovákia addig használhatja az orosz olajat, amíg annak nem lesz teljes értékű alternatívája. De hogy nem ilyen egyszerű a helyzet, azt a Slovnaft csütörtök esti közleménye is sejteti. Az olajipari vállalat arra figyelmeztet, hogy a büntetőintézkedések hatályba lépésétől nem lesznek képesek szavatolni a közép-európai piac ellátását. És mivel Pozsonyban a minimumra csökken az olajfinomító gyártási kapacitása, ezért nem lesz garantálható a Szlovákiai szállítások biztonsága sem. Az óriáscég úgy látja, hogy például a fűtőanyag nyolc hónap elteltével hiányozni fog a régióban, ezért a szlovákiai gazdaságra és a lakossági ellátásra gyakorolt esetleges követvezményekért és hatásokért nem vállalják a felelősséget.

Ficóék már megint nyüzsögnek

Dörzsölheti is a tenyerét a maffiaállamot terebélyesre hizlaló Robert Fico meg a bandája. Nekik aztán tényleg annál jobb, minél rosszabb a helyzet az országban. A Smer el is indította aláírásgyűjtő akcióját, mert népszavazás útján menesztené az amúgy csetlú-botló Hegeréket, Matovičékat. Tehát azt a kormányt, amelyik szabad kezet adott a rendőröknek, hogy rendre tanítsák a rossz útra tért politikusokat. Ficónak és galerijének van félnivalója, így hát nem csoda, hogy már az őszi önkormányzati választásokkor referendumra trombitálná össze eltévelyedett követőit.

Pozsonyban tudják, mi a helyzet a szomszédban

És amíg az előző rezsim bukott képviselője próbálja menteni az irháját, Pozsonyban több tucat vezető uniós politikus részvételével megkezdődött a Globsec nevezetű fórum, amely az orosz-ukrán háború okozta problémák megoldását keresi. A konferenciát Zuzana Čaputová nyitotta meg, nem is akármilyen felütéssel. A szlovák államfő párhuzamot vont Hitler és Putyin között: ahogyan a náci vezető sem állt meg, amikor a müncheni döntés eredményeképpen megkapta a Szudétákat és Csehország német protektorátus alá került, úgy az orosz agresszort sem állítaná meg, ha az ukránok feladnák a területeiket. Ezért szerinte fontos, hogy az energiahordozók szempontjából mielőbb függetlenedjen Szlovákia Oroszországtól. És ez nem választás kérdése, ez elkerülhetetlen. Hasonlóképpen vélekedik a helyzetről az Európai Unió "kormányfője" is. A Bizottság elnöke szerint a legfontosabb, hogy az ukránok megnyerjék a szomszédban már majdnem száz napja dúló háborút, és Putyinnak pedig éreznie kell, hogy stratégiai vereséget szenvedett. Hogy átérezze, egy szuverén állam megtámadásának mi az ára.

Sidó Árpád

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program