PÁRIZSI MERÉNYLET: 129 ártatlan ember halt meg, 352 a sebesült, nincs túlélő terrorista!

camera

1

PÁRIZSI MERÉNYLET: 129 ártatlan ember halt meg, 352 a sebesült, nincs túlélő terrorista!

Szlovákia szolidaristása jeleként szombaton este a francia trikolor színeivel világították ki a pozsonyi várat 

Megosztás

A francia nyomozó hatóságoknak csak néhány részletet sikerült feltárniuk szombat estig az előző éjjeli párizsi merényletekkel kapcsolatosan: egy személyt ujjlenyomata alapján azonosítottak, találtak egy szíriai és egy egyiptomi útlevelet, egy gyanúsan viselkedő embert pedig őrizetbe vettek az egyik brit repülőtéren, de még mindig számos homályos pont van a merénylet körülményeit és elkövetőit illetően.

Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet magára vállalta a véres cselekményeket

Összesen hat helyszínen követtek el öngyilkos merényletet szombatra virradóra a francia fővárosban és környékén: a Párizstól északra fekvő Saint-Denis-ben lévő Stade de France stadionban, a francia fővárosban pedig a Bataclan rendezvényteremben tartott rockkoncerten, a Voltaire körúton, a Charonne körúton, az Alibert utcában és a Fontaine au Roi utcában éttermek és bárok szomszédságában.

A halottak száma emelkedhet

Nincsenek még végleges adatok a halottak és a sebesültek számát illetően sem. A rendőrségi jelentésekre hivatkozó tudósítások szombat estig 129 halálos áldozatról és 352 sebesültről szóltak. A sebesültek közül soknak súlyos az állapota, így a halottak száma még emelkedhet.

Még nincs hivatalos infó az áldozatok állampolgárságáról

Az áldozatok kilétéről sincsenek pontos ismeretek, a hírügynökségek említést tettek két román, két belga, két tunéziai, egy spanyol, egy portugál és egy svéd áldozatról, valamint arról, hogy a sebesültek között sok az amerikai. Szlovák és magyar áldozatról semmilyen jelzés nem érkezett.

Minden gyilkos halott

Annyit lehet még tudni, hogy a különböző helyszíneken akcióba lépett elkövetők mindegyike életét vesztette: a Bataclan rendezvényteremben a négy merénylő közül három felrobbantotta magát, egy merénylőt a rendőrök öltek meg, a további négy merénylő közül egy az utcán, három a stadion közelében robbantotta fel magát.

Nem sok konkrétumot tartalmaz az a közlemény sem, amelyben az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista terrorszervezet vállalta magára a merényleteket. Az arab és francia nyelven, francia keltezéssel kiadott dokumentum szerint a "kalifátus" nyolc harcosa robbanó mellényekkel és gépfegyverekkel felszerelkezve hajtotta végre a támadásokat különböző helyszíneken a francia főváros szívében. Párizst a "feslettség és bűn fővárosának", valamint az "európai keresztesek zászlósának" nevezték a közleményben.

Francois Molins, a párizsi főügyész sajtótájékoztatón rekonstruálta a merényleteket

– 21.20-kor a francia-német barátságos meccs alatt történt az első robbanás a B kapunál. Két holttestet találtak, az egyik az öngyilkos merénylő, akin robbanóöv volt. Egy járókelőt is felrobbantott.

– A másik helyszínen, a X. kerületben Kalasnyikov-tűz ölt meg 15 embert és sebesített meg még sokkal többet. A terroristák egy fekete Seatba ültek.

– 21.30-kor újabb robbanás történt a stadionnál, ezúttal a H kapunál. Ismét egy robbanó mellénybe bújt öngyilkos merénylő volt.

– A XIX. kerületben az elkövetők ismét egy fekete Seatből tüzelni kezdtek a Bonne biére sörözőre, a helyszínen száz töltényt találtak.

– A XI. kerületben, a Charonne utcában a Belle équipe étteremnél ismét egy fekete Seat bukkant fel, a merénylők tüzelni kezdtek a teraszon ülőkre. 19-en meghaltak, és 9-en súlyosan megésérültek. A helyszínen ugyancsak vagy száz töltényhüvelyt találtak.

– Egy fekete Polo érkezett a Bataclan elé. Három ember berontott az előtérbe, elkezdett tüzelni, majd túszul ejtették a közönséget. Irakot és Szíriát emlegették. A szabadító akciót a francia kommandósok, a BRI hajtotta végre.

A terroristák a „Sátán anyja“ (triaceton peroxid) elnevezésű robbanóanyagot használták. Házilag is könnyen és olcsón előállítható, a bombakereső kutyák is nagyon nehezen szagolják ki. Sósav vagy kénsav, aceton és hidrogén peroxid kell hozzá. A neten sajnos még oktatóvideókkal is segítik az őrülteket …

Folyik a vérengzők azonosítási procedúrája

A hatóságok mindenesetre a tettesek személyét próbálták kideríteni, a reggeli órákban már folyamatban volt a merénylők azonosítása DNS-minták alapján. Állampolgárságukról még nem álltak rendelkezésre pontos adatok, szemtanúk szerint többen közülük franciául kiabáltak. Délután hírek szerint ujjlenyomat alapján azonosították az egyik elkövetőt, egy fiatal francia férfit, aki az Europe 1 rádió szombati jelentése szerint a Párizstól mintegy 35 kilométerre lévő Courcouronnes-ba való.

Rendőrségi források azt is közölték: egy szíriai és egy egyiptomi útlevelet találtak a Stade de France stadion közelében felrobbant öngyilkos merénylők holttestének közelében. Az nem volt megállapítható, hogy a személyi okmányok az elkövetőkhöz tartoztak-e. A nyomozás során nagyon hamar felmerült a kérdés, hogy a támadók kaptak-e kiképzést a dzsihadisták által felügyelt területeken Szíriában.

Este érkezett a hír: a görög hatóságok tájékoztatása szerint októberben Lérosz szigetén regisztrálták a szíriai útlevél tulajdonosát.

A belgiumi szál

Némi támpontot látszott adni a La Une nevű belga televízió híradójának különkiadása, amely szerint egy belga rendszámú autó szállíthatta a robbanószereket a párizsi merényletekhez. A francia nyelvű belga közszolgálat televízió, az RTBF rendkívüli híradójának élő adásában az az információ is elhangzott, hogy az egyik támadó autójában a francia rendőrök Brüsszel egyik kerületéből, a jelentős muszlim közösséggel rendelkező Molenbeek-Saint-Jeanból származó parkolójegyet találtak. Így a támadásnak további Belgiumhoz köthető vonatkozásai is lehetnek. Ennek nyomán rendőri akció kezdődött szombat délután Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében, amelynek során a hatóságok legalább öt embert őrizetbe vettek.

Egy gyanúsan viselkedő férfi került rendőrkézre Londonban

Szombaton őrizetbe vettek egy gyanúsan viselkedő embert a második legnagyobb londoni repülőtéren, a brit fővárostól délre fekvő Gatwicken, amelynek egyik terminálját teljesen kiürítették és a környező utakat is lezárták. A rendőrségi beszámoló szerint az őrizetbe vett személy "gyanús tárgyat hagyott hátra" az északi terminálon. A későbbi tudósításokból nem derült ki, milyen eredményre vezetett a tűzszerészek vizsgálata.

Az első szükségállapot Franciaországban a második világháború vége óta

Francois Hollande francia elnök szükségállapotot rendelt el – az elsőt a második világháború vége óta -, és bejelentette, hogy lezárják az országhatárokat. Bezárták a párizsi metróállomásokat, elrendelték az iskolák, egyetemek és középületek szombati zárva tartását. Valamennyi mentőszolgálatot mozgósítottak, minden rendőrt visszahívtak szabadságukról, 1500 katonát vezényeltek erősítésül a párizsi régióba, és a kórházak is megerősített személyzettel dolgoznak a sebesültek ellátásán.

Európa megdöbbent, de elszánt

Az európai fővárosokban felháborodással és megdöbbenéssel fogadták a párizsi merényletek hírét. Szlovákia szolidaristása jeleként szombaton este a francia trikolor színeivel világították ki a pozsonyi várat. Az EU valamennyi tagállamában a kormányok szolidaritásukról biztosították a franciákat, átfogó biztonsági intézkedéseket hoztak országaikon belül és határaik védelmére, az európai vezetők kinyilvánították egységes eltökéltségüket a terrorizmus elleni harc iránt, az Egyesült Államok pedig segítséget ígért ebben a küzdelemben.

mti/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program