Párkányi tervek: Viza centrum és kerékpárkölcsönző rendszer

2016. október 13. - 19:50 | Régió

PÁRKÁNY – Az új turisztikai-idegenforgalmi központ és termékbemutató udvar főképp uniós pályázati pénzből valósulna meg. 

Párkányi tervek: Viza centrum és kerékpárkölcsönző rendszer
Az egykori Lagúna épületében és udvarán alakítanák ki a központot. (Fotó: Google Maps)

Párkány városa főképp uniós támogatásból, mégpedig az INTERREG/A határon átnyúló együttműködési program vonatkozó fejezetéből remél pénzügyi támogatást annak az új, idegenforgalmi-tájékoztató központnak és regionális termékudvarnak a kialakítására, amelyet a volt Lagúna söröző és udvara helyén alakítanának ki. A pályázat beadási határideje október 31., s mint azt Folk Róbert, a városháza fejlesztési osztályvezetője a Paraméternek kifejtette, a projekt határon túli vezető partnere Esztergom városa.

A Duna híres haláról neveznék el az új központot

„Mindkét oldalon a beruházásról, építkezésről van szó. Esetünkben, Párkányban a volt Lagúna épületének felújítására kerülne sor, ide költözne a Duna Mente Turisztikai Desztinációs Központ irodája is. Az esztergomiak pedig az ő felújítandó épületükbe költöztetnék a hasonló irodájukat a projekt keretében. A pályázatban együttműködünk továbbá az Ister-Granum Eurorégióval is, jóvoltukból a régió kulturális, sport és természeti értékeinek, érdekességeinek állandó bemutatója is helyet kapna az épületben, egy földszinti állandó tárlat formájában. Párkányban és Esztergomban az építkezések tervezett összértéke 1-1 millió euró. A projekt további elemeinek megvalósítása még kb. 350 ezer eurót igényel. Ez összesen mintegy 2,5 millió eurót jelent, az INTERREG vonatkozó, Természet és Kultúra című alfejezetében a maximális kérhető támogatás 3 millió euró” – részletezte a pályázatot Folk Róbert. A Viza Centrum név nem véletlen, egy híres dunai halat jelent, amely a közhiedelemmel ellentétben még nem halt ki, a név pedig olyan, hogy magyarul és szlovákul is ugyanazt jelenti, ezért is válaszottuk ezt a megnevezést – tette hozzá az osztályvezető.

A Viza Centrum területén egy kézműves-és reginális termékbemutató udvar is létesülne, a hátsó részben pedig egy kisebb piac, ahol tájjellegű élelmiszert árulnának, valamint az új létesítmény része lenne egy szabad téri, kisebb pódium is, ahol kulturális műsorokra adnának teret. Az új központ udvara nyitott lenne, ez azt jelenti, hogy a Vadas nagy parkolója melletti összekötő utat kapcsolnák be a városközpontba egy átjárón keresztül. Tehát a Vadas vendégei a Viza Centrum udvarán átsétálva juthatának ki a Fő utcára és a korzóra. A hátsó részen egy kerékpárkölcsönzőt is kialakítanának.

Kerékpárkölcsönző rendszer, Párkányban is

„Ez egy másik projekt, Esztergomban már működik ilyen, 10 állomással – mondja az osztályvezető. Az esztergomi városi kerékpárkölcsönző rendszerben jelentős szerepe van egy ottani kerékpárgyártó cégnek, és mivel Esztergom további kilenc állomással bővítené a saját hálózatát, ezért mi erre kapcsolódva 5-6 párkányi állomást tervezünk. Most egyeztetünk arról, hogy Párkányban hol lennének ezek a pontok, előzetesen annyit mondhatok, hogy lenne egy kölcsönzési pont a városházánál, további pont lenne az új Viza Központban, hogy a Vadas és a központi buszmegálló is a közelben legyen, továbbá a lakótelepeken, a Poliklinikánál és a Bartók utcai óvoda mellett, valamint a párkányi vasútállomásnál is. Esztergom ezt a rendszer bővítené egyebek közt a vasútállomásig és a Suzuki gyárig. Ez a pályázat szintén az INTERREG programon belül, a Határon átnyúló közlekedési szolgáltatások – fejezetében kerül beadásra. Ez esetben a tervezett összköltség 700-800 ezer euró,ebből a Párkányra eső rész kb. 250- 300 ezer euró lenne. – közölte Folk Róbert. Az osztályvezető hozzátette, a határon átnyúló, közös kerékpárkölcsönző rendszer ügyében már tárgyaltak Esztergom városával, de azt is tudni kell, hogy a jelenleg Esztergomban működő biciklikölcsönző hálózat a kerékpárgyártó cég tulajdona. Ezt szeretné tőle átvenni Esztergom városa, bővítené és felújítaná a rendszert, és erre kapcsolódna rá a tervezett párkányi hálózat.

Sikeres pályázat esetén mindkét projekt esetében a költségek 85 százalékát az Unió állná, a fennmaradó részt pedig a pályázók.

-buch-