A parlament elfogadta a Büntető Törvénykönyv módosítását - megszűnik a Speciális Ügyészség

camera

1

A parlament elfogadta a Büntető Törvénykönyv módosítását - megszűnik a Speciális Ügyészség

-illusztráció- (Fotó: TASR) 

Megosztás

Megszüntetnik a Speciális Ügyészséget (ÚŠP). Többször is módosulnak a büntetési arányok, a vagyon elleni bűncselekmények kárhatárai, valamint az elévülési idők módosítása.

Ez következik a Btk.-módosításból, amelyet csütörtökön fogadott el a parlament. Rövidített jogalkotási eljárásban tárgyalták a módosítást.

A Speciális Ügyészség által kezelt ügyeket a regionális ügyészségek kapják meg. A kormány az ügyészségi rendszerben tapasztalható következetlenség és a pályázati gyakorlatot értékelő szakértői vélemény megszüntetésével érvelt a változtatás mellett. A cél az volt, hogy kompromisszum szülessen az Speciális Ügyészség létezéséről szóló ellentmondó vélemények és olyan jogszabályok elfogadása között, amelyek az ügyészség egészének hatékonyságát, az ügyészség politikai befolyásoktól való függetlenségét és az ügyészség elveinek és jogállamiság tiszteletben tartását eredményezik.

A Specializált Büntetőbíróság hatáskörébe tartozó bűncselekmények kivizsgálása a megyei ügyészségekre, tevékenységük felügyelete pedig a Főügyészségére tartozik.

A módosítás megváltoztatja a vagyon elleni bűncselekmények kártérítési határait is, több cselekmény elévülési határideje is lerövidül. Tisztázni kell a rendőrség és az ügyészség együttműködésének feltételeit az együttműködő vádlottal.

A módosítás a büntetés egyénre szabásának lehetőségeit is bővíti azzal az ambícióval, hogy a bíróságok egyedi ügyekben javítsák a megfelelő büntetés kiszabásának feltételeit, „különös tekintettel az elkövetett bűncselekmény körülményeire, az elkövető személyére és körülményeire, és különösen a szabadságvesztés mértékének megfelelő alsó és felső határának bevezetésével és az alternatív büntetés kiszabásának lehetőségének megerősítésével."

Különösen a pénzbüntetéseket és otthoni környezetben végrehajtott büntetéseit kellene jobban alkalmazni, a módosítás a szlovák börtönök zsúfoltságára is reagál. Az új jogszabály az egyes bűncselekmények esetében az aránytalanul súlyos szankciókat is hivatott mérsékelni, figyelembe véve az egyes bűncselekmények társadalmi veszélyességét, a sajátos védett érdeket és annak fontosságát.

"Egyes bűncselekmények esetében harmonizálják a büntetési tételeket, és megszűnnek az indokolatlan eltérések, egyes büntetési tételek nem szisztematikus megállapítása. A kárhatárokat úgy alakítják ki, hogy az megfeleljen a jelenlegi társadalmi-gazdasági helyzetnek és annak a közeljövőben várható alakulásának, különös tekintettel a figyelembe veszi a múltbeli, jelenlegi és várható inflációt”

– indokolta az igazságügyi minisztérium a jelentésében.

TASR/para

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program