A parlament külügyi bizottsága elutasította a Krím-félsziget megszállásának legitimálását

Megosztás

A parlament külügyi bizottsága szerdán elfogadott egy állásfoglalást, amelyben elutasítják a Krím annektálásának és megszállásának legitimálását azáltal, hogy szlovák köztisztviselők látogatnak oda. A bizottság tagjai arra reagáltak, hogy Peter Marček független képviselő nemrég a félszigetre utazott.

Az SNS és a Smer-SD képviselői nem jelentek meg a bizottsági ülésen.

„A külügyi bizottság, összhangban az EU és a NATO tagállamainak közös állásfoglalásával, nem ismeri el a 2014 márciusában tartott, illegális krími népszavazás eredményeit. A félsziget hozzácsatolása az Oroszországi Föderációhoz megsértette a nemzetközi jog alapelveit, valamint Ukrajna szuverenitását és területi integritását is” – áll a bizottság által elfogadott határozatban.

A határozat elfogadását megelőző vita során több képviselő is megegyezett abban, hogy a képviselő útja a „saját szégyene”, és a választóit képviselte, nem pedig a szlovák parlamentet. A határozatot a többség elfogadta, egy jelen lévő képviselő tartózkodott. A dokumentum szövegéből Simon Zsolt független képviselő javaslatára kivették, hogy a bizottság támogatja a külügyminisztérium nyilatkozatát, illetve „az ukrán szervek beleegyezése nélkül” szókapcsolatot.

A bizottság ülésén Marček is részt vett, aki kijelentette: „a Krím történelmileg Oroszországhoz tartozott, most is ahhoz tartozik, és mindig is ahhoz fog tartozni.” A többi képviselő, akik részt vettek volna a Krím-félszigetre tett magán jellegű látogatáson, szerinte megijedtek attól, hogy a média mennyire felfújta az ügyet. Marček Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) bizottsági elnököt és Martin Klus (SaS) képviselőt, a javaslat egyik beterjesztőjét Soros ügynökének nevezte, majd távozott az ülésről.

Az SNS és a Smer-SD képviselőinek távolmaradásával kapcsolatban Cséfalvayová elmondta: mindannyian előre jelezték a hiányozásukat, ő maga nem foglalkozott bővebben azzal, miért nem jöttek el. „Nem akarok ítélkezni, nyár van és a szabadságok ideje, lehet, hogy megbetegedtek vagy szabadságon vannak” – tette hozzá.

Jaroslav Paška (SNS), a bizottság alelnöke kedden (8. 7.) azt írta a Facebook-oldalán, hogy a rendkívüli bizottsági ülés összehívása rámutatott „a szlovák külpolitikai szereplők elvtelenségére és hamisságára”. Hozzátette: egyes képviselők Koszovóba tett látogatásával a bizottság korábban nem foglalkozott, pedig Szlovákia Koszovó legitimitását sem ismeri el.

A biztosság arról is határozott, hogy kérdésekkel fordul a Kül- és Európai Ügyek Minisztériumához a vietnámi vállalkozó emberrablási ügyével összefüggésben, melyhez a gyanú szerint egy szlovák kormánygépet használtak fel. A kérdések a Lengyelországgal való kommunikációra vonatkoznak, amely ország területe felett a kormánygép átrepült. Az egyik bizottsági ülésre a képviselők meg akarják hívni Miroslav Lajčák (Smer-SD) külügyminisztert is.

TASR

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program