A parlament nemet mondott az Isztambuli egyezményre

2019. március 29. - 15:08 | Belföld

A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa felkérte a kormányt, hogy állítsa le az isztambuli egyezmény (Az Európa Tanács Egyezménye a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról) ratifikálásához vezető folyamatot.

A parlament nemet mondott az Isztambuli egyezményre
-illusztráció- (Fotó: TASR/Pavel Neubauer)

A kabinetnek emellett értesítenie kell az Európa Tanácsot, hogy Szlovákia nem válik a szerződés részesévé.

Ez abból a határozatból következik, melyet az SNS terjesztett elő, és a parlament pénteken 101 támogató szavazattal elfogadott. A határozat ellen csak az SaS frakciója, az OĽaNO néhány képviselője (Ján Budaj, Natália Milanová, Silvia Shahzad), a Híd két képviselője (Peter Kresák, Cséfalvay Katalin) és pár független képviselő (Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý, Viera Dubačová, Simona Petrík, Martin Poliačik, Oto Žarnay) szavazott. Néhányan nem szavaztak, vagy tartózkodtak.

Az SNS azzal indokolta a határozatot, hogy az isztambuli egyezmény több intézkedésével kapcsolatban is felmerül a kétség, hogy összhangban vannak-e a szlovák alkotmánnyal. Az SNS szerint az egyezmény ellentétes az alkotmány házasság-definíciójával, mely szerint az kizárólag egy férfi és egy nő köteléke lehet. Problémásnak tartják továbbá a „gender” kifejezés egyezmény általi meghatározását is.

A párt szerint nem világos az sem, a dokumentum mit ért a „nemi sztereotípiák” felszámolásán, szerintük ez sokféleképpen értelmezhető. Robert Fico, a Smer-SD elnöke kijelentette: az SNS a javaslatot azután terjesztette elő, hogy megállapodott a koalícióval.

A határozat ellen felszólalt több ellenzéki képviselő is, akik az isztambuli egyezmény fontossága mellett érveltek, és elutasították azt az állítást, hogy a dokumentum ellentétes a szlovák alkotmánnyal. Szerintük a javasolt határozattal befolyásolni próbálták az elnökválasztást, mégpedig Štefan Harabin jelöltnek akartak szavazatokat szerezni. Az SNS ezt az állítást visszautasította.

Lucia Žitňanská volt igazságügy-miniszter is meg van róla győződve, hogy az egyezmény nem ellentétes a szlovák alkotmánnyal. Hangsúlyozta a családon belüli erőszak megelőzésének fontosságát. Úgy véli, már a gyerekeknek is tanulniuk kellene az iskolában arról, hogy egy férfi és egy nő kapcsolatának alapja az egyetértés kell hogy legyen, nem pedig az, hogy az egyik valamit megengedhet vagy megtilthat a másiknak, illetve megbüntetheti őt.

Az Európai Parlament (EP) képviselői 2018 márciusában felszólították az EU azon tagállamait, amelyek még nem ratifikálták az isztambuli egyezményt, hogy minél előbb kerítsenek rá sort. A felhívás Szlovákiának is szólt.

Az isztambuli egyezmény, melyet az Európa Tanács 2011-ben fogadott el, a nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelemről szóló legkomplexebb nemzetközi szerződés. Az egyezmény 2014 augusztusától érvényes, az EU mint szervezet 2017 júniusában írta alá.

TASR