Parlamenti választások: Szavazhatnak az életfogytiglanira ítélt sorozatgyilkosok is

camera

1

Parlamenti választások: Szavazhatnak az életfogytiglanira ítélt sorozatgyilkosok is

TASR 

Megosztás

A 2016-os parlamenti választással ellentétben idén a különösen súlyos bűncselekmény elkövetése miatt elítélt fogvatartottak is szavazhatnak. Még a sorozatgyilkosok és a maffiózók is.

„2016-ban a különösen súlyos bűncselekmény elkövetése miatt börtönbüntetésre ítélt bűnözőket a közügyektől is eltiltották, ami azt jelenti, hogy elvesztették szavazati jogukat” – közölte Monika Kacvinská, az Igazságügyi Rendészet és a Büntetés-végrehajtási Testület szóvivője.

Február második felében 1671 személy volt börtönben különösen súlyos bűncselekmény elkövetése miatt.

A törvény eredetileg három okot fogalmazott meg, ami miatt eltilthatják az elítéltet a szavazástól. Az Alkotmánybíróság 2017. március 22-én módosította a törvényt, és egy okot határozott meg a szavazati jog gyakorlásának megvonására, ez pedig a személyi szabadság törvényi korlátozása a közegészség védelme céljából. Ezt később a törvénytárban tette közzé az Alkotmánybíróság, hozzátéve, hogy minden más ok ellentétes az alkotmánnyal.

A különösen súlyos bűncselekmény elkövetése miatt elítélt személyek közül 56-ot életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt a bíróság. Ez azt jelenti, hogy Tibor Polgári, az 1991-es leopoldovi lázadás egyik főszereplője, a nyolc nő és egy fiú meggyilkolása miatt elítélt Ondrej Rigo, vagy az öt ember meggyilkolása miatt elítélt Jozef Slovák is leadhatja szavazatát az illavai, valamint a leopoldovi börtönben. Az alvilági vezérek, pédául Mikuláš Černák, Alojz Kromka, Robert Lališ Kýbel, Ivan Cupper vagy Branislav Adamčo is élhet választójogával.

A 2016. március 5-i parlamenti választás napján 1349 személy volt börtönben különösen súlyos bűncselekmény elkövetése miatt. Azon a választáson ezek a fogvatartottak nem szavazhattak.

Idén több mint 10 300 fogvatartott adhatja le a voksát.

„Február 14-én, pénteken összesen 1675 vádlott és 8979 elítélt volt a szlovákiai büntetés-végrehajtási intézményekben, közülük 1499 vádlottnak és 8833 elítéltnek, összesen 10 332 személynek van joga leadni a szavazatát”

– mondta Kacvinská. Február első felében huszonkilenc 18 év alatti és 147 külföldi volt vizsgálati fogságban, és huszonöt 18 év alatti és 121 külföldi elítélt börtönben. Ők nem szavazhatnak szombaton.

A 2016-os parlamenti választáson mindössze 4,73%-os volt a részvétel a büntetés-végrehajtási intézményekben. Akkor 1373 vádlott és 7149 elítélt, vagyis összesen 8522 személy szavazhatott.

Kampányolni azonban a börtönben nem lehetett.

TASR

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program