Patasi Ilona: El kell érni, hogy az ukrán gabona hagyja el az országot, ürüljenek ki a raktárak – Interjú

camera

1

Patasi Ilona: El kell érni, hogy az ukrán gabona hagyja el az országot, ürüljenek ki a raktárak – Interjú

A raktárak még mindig tele vannak (Fotó: TASR - illusztrációs felvétel) 

Megosztás

A kormány hétfői ülésén döntött bizonyos mezőgazdasági termények ukrajnai behozatalának ideiglenes leállításáról. A döntés hatásáról Patasi Ilonával, a Szlovákiai Agrárkamara elnökével beszélgettünk.

A kormány mától (kedd) megtiltotta bizonyos ukrán termékek behozatalát, tilos importálni a gabonafélék és egyéb mezőgazdasági termékeket. Az agrárkamara támogatja ezt a döntést?

Igen, mindenképpen, mivel ezt indokolja a jelenlegi helyzet. A gabonafélék tekintetében, és itt elsősorban búzáról beszélünk, Szlovákia önellátó.

Búzából átlagosan kétmillió ötszázezer tonna terem évente, ha nem volt valamilyen nagy természeti csapás, és ebből a malomipar körülbelül a szlovák szükségletre mintegy 600 ezer tonnát használ fel.

Korábban a takarmányozásra, az állatok számára is szükség volt mintegy 600 ezer tonnára, a többit pedig exportálták. Mivel az állatállomány az utóbbi években csökkent, így még több búzát, gabonát exportált Szlovákia. Ugyanezt elmondható a kukoricáról is, és ez vonatkozik az olajos magvakra, a repcére, a napraforgóra is. Szlovákiában nincs étolaj-feldolgozás, sajtolás, így ezekből a magvakból általában Csehországban és Magyarországon készül étolaj. Ez tény. De a Covid és az energiaválság azt hozta, hogy tavaly, az energiaválság kezdetén a mezőgazdaság bemenetei, gondolok itt elsősorban a műtrágyákra, rettenetesen megdrágultak.

Egyes műtrágyafajtáknak ára nem 5 vagy 10 százalékkal, hanem 200-300 százalékkal is megnőtt. Főleg a nitrogén-, a foszfor- és a káliumtartalmú műtrágyák ára emelkedett, ezeknek az egekbe szökött az ára.

De nőtt más bemenetek ára is, hiszen a gázolaj is drágult, és emelni kellett a fizetéseket is, ha meg akarták tartani a munkásait a gazdálkodó. Így a termények ára is gyors emelkedésnek indult a korábbi évekhez viszonyítva. Később azonban a trend megfordult, a bemenetek ára csökkenni kezdett, esett az energia ára, csökkent a műtrágya ára, ma már egyes termékek esetében olyan árakat tapasztalunk, mint tavaly ilyenkor. Viszont ősszel, a betakarítás után, még elég magas volt a termények ára. Jóval drágábbak voltak, akár a tavaszi, akár az egy évvel korábbi állapothoz viszonyítjuk.

Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke (Fotó: TASR)

Ez egy elviselhető állapotnak tűnik a gazdálkodók szempontjából.

Igen, de akkor jött az ukrán árudömping: az ukrán mezőgazdászok a terményeikért sokkal kevesebbet kértek: például egy tonna búzáért 50 eurót, míg nálunk ennek az ára 350 euró volt. A szlovák termelők pedig inkább megtartották a terményeiket, nem csökkentettek az áraikon, így a kereskedők, a feldolgozók kevesebbet vásároltak tőlük, inkább megvették az olcsóbb ukrán alapanyagot.

Most már oda jutottunk, hogy a feldolgozók a szlovákiai lakosság szükségleteit el tudják látni, és nem a hazai termést veszik, hanem inkább az ukrán behozatalból dolgoznak.

A terv az volt ugyan, hogy az ukrán gabona csak átmegy az országon a nyugati kikötőbe, és onnét jut el az unión kívüli harmadik országokba. A valóság az, hogy a java része itt maradt a közös uniós piacon, és így az általunk megtermelt termékek a raktárakban maradtak. Három-négy hónap múlva itt az aratás, és a raktárak még tele vannak.

Tehát önök teljes mértékben támogatják azt az intézkedést, hogy tiltsuk meg az ukrán gabona behozatalát?

Természetesen, egyértelműen. Igaz, sokkal korábban kellett volna meghozni ezt a döntést, de hát jobb későn, mint soha. Már tavaly ősszel szükség lett volna rá, amikor már tudtuk, hogy a piacot ellátják Ukrajnából alaptermékekből is, vagyis nemcsak búza, kukorica, árpa vagy olajos magvak érkeznek, hanem olyan árucikkek is, mint a tojás vagy a liszt. A hús behozatala nem olyan jelentős, a tojás és a baromfi pedig általában lengyel közvetítéssel, átcsomagolás után érkezik az országba.

Vannak szakértők, akik szerint ma már szinte felesleges a tiltás, mivel már itt van az ukrán gabona, a piac telített, a malmok már megvették, ami nekik kell, és a szlovákiai termelőkön ez már nem segít, már így sem fogják tudni eladni saját termésüket. Van még értelme ennek a tiltásnak, vagy inkább más segítségre lenne már szükségük a gazdáknak?

Ezzel a tiltással biztosan nem oldódik meg minden probléma. A minisztériummal kapcsolatban állunk, a terméktanácsban javasolni fogjuk, hogy az állam a tartalékalapba vásárolja fel a hazai gabonát, legalábbis annak egy részét, bizonyos mennyiséget, bizonyos feltételek mellett. Ezzel elkerülhető lenne, hogy a szlovák piacon a hazai gabona eladhatatlanná váljon.

De a legfontosabb az lenne, ha megtalálnánk a WTO (World Trade Organization), a nemzetközi kereskedelmi szervezet közvetítésével azt az utat, amin keresztül ez a gabona eljuthatna a világ legszegényebb országaiba, az éhező emberekhez.

Arra lenne szükség, hogy az a mennyiség, amit az éhező országokba szántak, hagyja el az Európát, hiszen ott van erre szüksége a lakosságnak.

Valamilyen exporttámogatásra gondolnak, hogy a szlovákiai gazdáknak ki tudják vinni a termésüket?

A legfontosabb, hogy ez a gabonamennyiség hagyja el az országot. Mindegy, hogy milyen formában, milyen üzleti modell segítségével, de hagyja el az országot, ürüljön ki az ország.

Az ukrán behozatal tiltásának egyik vetülete a hazai gazdák védelme, a másik oldalon viszont ott vannak az emelkedő élelmiszerárak. Nem járulhat hozzá ez a tiltás ahhoz, hogy újra meglódulnak az élelmiszerárak? Nem okozza ez az alapélelmiszerek, a liszt, a pékáru, az étolaj stb. további gyors drágulását?

Ettől szerintem már nem kell tartani, ez ugyanis már nem lenne indokolt.

A termeléshez, tenyésztéshez szükséges alapanyagok esetében nem látok olyan veszélyt, hogy az árak tovább emelkednek majd.

Az alaptermelés, a feldolgozók szempontjából pillanatnyilag nem indokolt, nem fognak erre elindulni, mert nincs okuk újabb áremelésre. Ez már csak üzletpolitika lenne az eladók részéről.

Lajos P. János

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program