Pellegrini felszólalt az Európa jövőjéről szóló vitában

camera

1

Pellegrini felszólalt az Európa jövőjéről szóló vitában

Fotó: TASR 

Megosztás

Peter Pellegrini (Smer-SD) kormányfő kedd délelőtt bekapcsolódott az Európai Parlament és az Európai Bizottság képviselőinek az Európa jövőjéről szóló vitájába. Az elképzeléseit strasbourgi Európai Parlamentben ismertette.

Pellegrini elmondta: az, hogy Szlovákia és más országok 15 évvel ezelőtt csatlakoztak az Európai Unióhoz a stabilitás és a szabadság biztosítékát jelenti. „Visszatértünk oda, ahová mindig is tartoztunk – az európai és transzatlanti övezetbe, az EU-ba és a NATO-ba” – mondta.

Szlovákia EU-s tagsága Pellegrini szerint egy sikeres történet, még ha a kezdet nem is volt egyszerű. Komoly szervezeti szintű változtatásokra volt szükség, csökkenteni kellett a munkanélküliséget és ki kellett alakítani a demokratikus intézményeket. Mindennek az lett az eredménye, hogy Szlovákia csatlakozott a schengeni övezethez, az eurózónához, illetve azokhoz az államokhoz, amelyekben a bruttó hazai termék a legnagyobb növekedést mutatja. Jelenleg több ember érkezik Szlovákiába, mint amennyi elhagyja az országot – tette hozzá a kormányfő.

Pellegrini hangsúlyozta:

A kedvező helyzetet az ország modernizációjára kell felhasználni. Szükség van az oktatás és a tudomány, valamint a közigazgatás minőségének a javítására, illetve a korrupció csökkentésére.

Továbbá hangsúlyozta: Szlovákia számára az EU-tagságon kívül nincs más alternatíva, és ezt az Európai Tanács szlovák elnöksége és a 2016 szeptemberében rendezett pozsonyi EU-csúcstalálkozó is igazolt.

Pellegrini nem felejtette el megemlíteni Ján Kuciak és jegyese, Martina Kušnírová tavalyi meggyilkolását. A nyilvánosság reakciója szerinte a szlovákiai demokrácia fejlettségének a jele. Ezzel kapcsolatban megköszönte az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF) az eset kivizsgálásához nyújtott segítségét, valamint köszönetet mondott az EP képviselőinek is, akik a szakértői látogatások során nem egyszer kritikusan vélekedtek a szlovákiai történésekről.

A kormányfő továbbá a nyugati és keleti országok közötti különbségek fennállását is megemlítette. Az egyre nagyobb társadalmi különbségek szerinte ártanak az EU-nak. Az emberek téves információkon alapuló válaszokat találnak a kérdéseikre.

„Nem lehetünk hitelesek, ha nem távolítjuk el a kelet és a nyugat közötti különbségeket, amelyek továbbra is megvannak”

– figyelmeztetett. Hozzátette: a két „szárnynak” értenie kell egymást és párbeszédet kell folytatnia. Jó példának nevezte külföldi munkavállaláshoz kapcsolódó szabályzatot és az élelmiszerek kettős minőségének a témáját. Ugyanakkor nem sikerül egyezségre jutni a migráció kérdésében. „Olyan megoldást kell találnunk, amely mindenkinek megfelel” – mondta.

Pellegrini hangsúlyozta: az EU-nak először azt a kérdést kell feltennie, hogy hol akar tartani 15 év múlva, és aztán ehhez kell igazítani a hosszútávú költségvetést. Kiemelte a közös védelmi erő kialakításának a fontosságát is.

„Főleg tisztességesnek kell lennünk a polgárokkal szemben. Az EU-nak nincs varázspálcája. Olyan vonzó elképzeléseket kell kínálnia a polgároknak, amelyeket valóra lehet váltani. Fel kell ezeket ajánlani a fiataloknak, és azt kell mondanunk, hogy Brüsszel nincs messze. Mi vagyunk az Európai Unió! Szembe kell néznünk azokkal, akik az ellenkezőjét állítják, és a tényekre kell hivatkozni” – zárta Pellegrini.

Az uniós államok kormányfői és az Európai Parlament képviselői közötti tárgyalássorozat, amely az Európai Unió jövőjéről szól, 2018 januárjában kezdődött és a májusi európai parlamenti választásokig tart.

(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program