Pénz van, a raktárak viszont üresek – az óriási érdeklődés miatt hónapokat kell várni a napelemekre

camera

1

Pénz van, a raktárak viszont üresek – az óriási érdeklődés miatt hónapokat kell várni a napelemekre

Forrás: ZSE 

Megosztás

Az ukrajnai háború kitörését követően nagy mértékben nőtt az érdeklődés a zöld energiaforrások iránt. Míg tavaly egy hazai cég tucatnyi fotovoltaikus panelt szerelt fel, addig mára több százra rúg a megrendelések száma. A legnagyobb problémát viszont az óriási anyaghiány okozza – írja a HN.

Az érdeklődés a Szlovák Innovációs és Energetikai Ügynökség (SIEA) támogatásának köszönhetően is nő. Zuzana Valentová, az ügynökség szóvivője szerint a fotovoltaikus panelek és a hőszivattyúk iránt van a legnagyobb érdeklődés. Szlovákiában évente 600 gigawattóra áramot termelnek a fotovoltaikus panelek, míg a Szlovák Villamosművek több mint 19 ezret állított elő – tehát az összes energiának mindössze a 3,14 százaléka származik az említett zöld forrásból.

A HN megszólított több olyan vállalatot is, amely fotovoltaikus rendszerekkel foglalkozik. Egy Vranov nad Topľou-i cég szerint már tavaly év végén növekedő érdeklődést jegyeztek fel, miután drágulni kezdett a villanyáram, majd az ukrajnai háború is rátett egy lapáttal. Azóta pedig ezer százalékkal nőtt náluk a kereslet.

A legtöbb befektető rövid időn belül szeretné az ingatlanján látni a napelemeket, a valóság viszont az, hogy a beszállítások korlátozva vannak, így van, hogy hónapokat kell várni a beszereléssel. Az említett vállalat vezetője szerint nem is a panelekből, hanem az alumíniumszerkezetekből van a legnagyobb hiány. Hasonló problémával küzd egy Kysucké Nové Mesto-i cég, amely szerint a fémanyagok és konstrukciók ára 20 százalékkal nőtt, akárcsak a műanyag alkatrészeké. A teljes beépítési költségek 30 százalékkal nőttek. A vállalat rámutat, hogy míg korábban 2-3 napba telt a kivitelezés, addig ma 2-3 hónapot kell várni.


(hnonline.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program