Petícióval próbálják menteni a Sajót – aláírásgyűjtés indult az ökológiai katasztrófa megállítása érdekében

2022. május 23. - 11:34 | Régió

A hivatalok tétlensége miatt petícióval próbálják megmenteni a Sajó folyót.

Petícióval próbálják menteni a Sajót – aláírásgyűjtés indult az ökológiai katasztrófa megállítása érdekében
Fotók: Orosz Örs - Facebook (További képekért kattints a fotóra!)

Harmadik hónapja tart az ökológiai katasztrófa a Sajón. Naponta 1 500 000 liter erősen szennyezett víz kerül a folyóba, mely 4,2 tonna vasat, 38 tonna szulfátot, 1,7 tonna cinket, fél tonna mangánt és 5 kg arzént tartalmaz – hívta fel a figyelmet ismét Orosz Örs, a Szövetség Összefogás platformjának elnöke.

Ennek következtében a folyó élővilága jelentős károkat szenvedett. „Annak ellenére, hogy az első vízvizsgálatok riasztó eredményei már februárban ismertek voltak, a felelős szervek azóta sem tettek semmit a pusztítás megállításáért. Mi, Gömörben élők, a természetet féltő és a turizmusban dolgozó, jó érzésű emberek tiltakozunk a kormány vérlázító tétlensége ellen! Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy lassan 100 napja az illetékes szervek ölbe tett kézzel ülnek és sajtóhíreket fogalmaznak meg arról, hogy keresik a megoldást, mindezeket viszont tettek nem követik! Felszólítjuk a szlovák kormányt, hogy azonnal cselekedjen és a megoldásról tájékoztassa a lakosságot“ – áll a petíció leírásában.

Az aktivisták egyúttal felszólították a kormányt, hogy sürgősen hirdesse ki a vízminőség rendkívüli romlását vagy a vízminőség romlásának rendkívüli veszélyét, mivel hirtelen és súlyos vízminőség romlásról van szó, amelyet szag, elszíneződés, elpusztult élővilág és szennyező anyagok jelenléte jellemez.

A petíciós bizottságot Orosz Örs vezeti, további tagok Varga Tibor, Jano Korpa, Nagy György, Beke Beáta és Burdiga Pavol.

A petíció IDE kattintva érhető el, a „Podpísať”-ra kattintva írható alá.

Mint ismert, a Sajó folyó még február közepén színeződött vörösre az egykori Siderit bányavállalat területén található vasércbányából kiömlő bányavíz miatt. A történtekre elsőként Orosz Örs, a Szövetségen belül működő Összefogás-platform vezetője mutatott rá, aki arról írt a közösségi oldalán, hogy ökológiai katasztrófa zajlik a Sajón.

A szlovák környezetvédelmi minisztérium múlt héten a kassai járási hivatalhoz fordult, hogy hirdessen ki rendkívüli helyzetet a Sajó folyó térségében. A minisztérium szerint ennek kihirdetése meggyorsítaná és leegyszerűsítené a szennyezés felszámolásán dolgozó gazdasági minisztérium és a bányamentők munkáját.

A szaktárca levelet küldött a járási hivatalnak, amiben közölték, hogy a két héttel ezelőtt vett vízmintákból úgy tűnik, a bánya közvetlen közelében még néhány határérték magasabb a megengedettnél, de a Magyarországhoz legközelebb eső mintavételi helyen az elszíneződés ellenére az egészségügyi határértéknek megfelelőek a mutatók. Példaként a mangánnal kapcsolatos adatokat adták meg, ahol a 0,3 mg/l normaértékhez képest 0,37 mg/l-t mértek. A kormány május 4-ei ülésén 200 ezer eurót hagyott jóvá arra a feladatra, hogy meggátolják a bányavíz Sajóba jutását.

A már említett Siderit 2008-ig működött a rozsnyói járásbeli Alsósajó (Nižná Slaná) községben. Az Ércbányák állami vállalat szerint a cég a kitermelés befejezése után nem teljesítette a kötelezettségeit, a legfontosabb intézkedéseket ezért 2012-ben az állami vállalat tette meg. Az Ércbányák március 21-én közölte, hogy büntetőfeljelentést tesz a Sajó folyó szennyezésével összefüggésben.

A Szövetség képviselői múlt héten nyílt levélben fordultak a környezetvédelmi és a gazdasági miniszterhez, és arra kérték őket, a lehető legrövidebb időn belül menjenek el Gömörbe, és a helyszínen győződjenek meg arról, hogy milyen károkat okoztak azzal, hogy az ökológiai katasztrófát nem kezelték időben.


(parameter)