Petőcz Kálmán: aki fél a „gendertől”, az nem érti mit jelent

2020. február 18. - 10:20 | Belföld

A parlament várhatóan elutasítja az Isztambuli Egyezmény ratifikációját, amely a nők elleni erőszak elleni küzdelmet és az erőszak megelőzését célozza. Petőcz Kálmán emberi jogi szakértő szerint az elutasítás oka a hozzá nem értés vagy az ügy politikai célra való felhasználása, a kultúrharc szítása.

Petőcz Kálmán
Fotó: TASR

Mi okozza ön szerint az Isztambuli Egyezmény kapcsán kitört miniháborút?

Az Isztambuli Egyezmény kapcsán folytatott kultúrharc a fejlett világban – Amerikától Oroszországig – függetlenül a társadalmi-politikai berendezkedéstől – olyan téma, amibe belekapaszkodhat a szélsőjobb, takarjon bármit is ez a kifejezés az adott országban. Hiszen nyilván mást jelent egy szélsőjobboldali konzervatív irányzat Oroszországban, mint az USA-ban. De ez egy bevált eszköz számukra. Van egy nemzetközi egyezmény, amely ténylegesen használ bizonyos fogalmakat, amelyek nem megszokottak, és ebbe belemagyaráznak olyan dolgokat, amelyeknek ezekhez a fogalmakhoz semmi közük.

Félelmet keltenek az emberekben – ez is bevett módszer, amit más helyzetekben is használnak.

Ugyanolyan az Isztambuli Egyezmény témája, mint a migránsügy, vagy az, hogy rámutatnak bizonyos társadalmi csoportokra, amelyeket veszélyforrásnak neveznek, és ezzel megingatják az emberek biztonságérzetét. Majd ettől a „veszélytől” megvédik őket. Az a szomorú, hogy vannak olyan kormányok, hatalmon lévő pártok, akik ez ellen nem léptek fel, nem magyarázták el. Vannak, akik nem is akartak fellépni a félremagyarázás ellen, mert jól jött nekik, mert inkább kultúrharcot akartak vívni ahelyett, hogy valós problémákat oldottak volna meg.

Vannak akik azt mondják, hogy felesleges az egyezmény, hiszen a nőknek megfelelő védelmet biztosítanak az egyes szlovákiai törvények.

Ez olyan érvelés, mint amit az átfogó kisebbségvédelmi törvény elfogadása ellen is használni szoktak egyes politikusok: minek elfogadni egy egységes törvényt, amikor mindent garantálnak bizonyos résztörvények. Ezen az alapon kisebbségi politikusnak nem illik elutasítania a jogszabályt.

Mások szerint az egyezmény jó, csak miért van benne a gender…

Ez az, amit egyáltalán nem értek. Valószínűleg ezek az emberek nem képesek felfogni a biológiai és a társadalmi nem közti különbséget. Nem akarok olyan közhelyekről beszélni, hogy a nő mos és mosogat, a férfi pedig … A társadalmi nem nem állandó, annak változását mutatja az is, hogy például ma már a nőknek van választójoguk, pedig ez még a múlt század második felében sem volt még Európa nyugati felében sem teljesen általános. Ez az a fogalom, amibe az egyezmény ellenzői mindent belemagyaráznak.

Sokan nem fogják fel, hogy a természettudományokhoz hasonlóan a társadalomtudományok is fejlődnek, új fogalmakkal írják le a társadalmi változásokat.

Ilyen a gender is, amit sajnos valamiért sokan az emberek riogatására használnak. Az egyezményt hosszas tárgyalások előzték meg, még a 2011-es elfogadása előtt, ez nem egy felülről ránk erőltetett egyezmény, a kidolgozásában szlovákiai szakértők is részt vettek. Akkor minden állam véleményezte, és az Európa Tanács elfogadta. Azóta az Európa Tanács 28 tagállama ratifikálta, köztük olyan erősen vallásos országok is, mint Lengyelország, Spanyolország vagy Görögország.

Lajos P. János