Két szlovákiai magyar kedvezményezett a Petőfi Irodalmi Múzeum ösztöndíjasai között

camera

1

Két szlovákiai magyar kedvezményezett a Petőfi Irodalmi Múzeum ösztöndíjasai között

Fotók: MTI 

Megosztás

A Petőfi Irodalmi Múzeum által alapított Térey János-ösztöndíj kuratóriuma nyilvánosságra hozta azoknak a középgenerációhoz tartozó alkotóknak névsorát, akiket ösztöndíjra javasol.

A Térey-ösztöndíj havi összege a Digitális Irodalmi Akadémia tagjainak juttatott mindenkori felhasználási díj 90 százaléka, amely 2020-ban havi bruttó 320 ezer forint.

A kedvezményezettek névsorának nyilvánosságra kerülése után a Facebookon jelentette be az egyik ösztöndíjas szerző, Bartók Imre, hogy nem kívánja átvenni a díjat, amit a Facebookon így indokolt:

„Enyhén szólva aggályosnak találom a díj létrejöttének körülményeit, annak átláthatatlanságát, az azt életre hívó Demeter Szilárd, (a PIM igazgatója – szerk.) személyét, és nem hiszem, hogy itt és most ebben a formában kellene támogatni azt a kultúrát, amelyet egyébként DSZ példaképe és főnöke az egész trollapparátusával tudatosan és szisztematikusan rombol körülöttünk.
Mindannyian tudjuk, hogy ami történik, nem normális. Ebből az idiotisztikus és nyomasztó összegből – fejenként 16-17millió forint – meg lehetett volna menteni a József Attila Kört. Lehet nézegetni a díjazottakat innen, onnan, de hát mégiscsak: OJD, aki az elvbarátaival egy-két éve még más írók, többek közt a barátaim ellen uszított a pártlapban.
Az már szinte részletkérdés, hogy a „nagytekintélyű zsűri” 2 év után kötelezően (!) kiszór legalább öt személyt; ez a zsűri a leírás szerint nem azonos a kuratóriummal. „Nyugodt munkakörülmények”, igen, az nyilván így néz ki.
Biztos lehetne még ennél is aggasztóbb ez a történet, de az én ingatag mentális egyensúlyomnak ez is bőségesen elég. Úgyhogy: „Hát igen: nem” (Esterházy).
Ezt a nyilvánosságot kerülve is elmondtam volna, ha megkérdeznek előtte, de ez nem történt meg.”

A PIM által alapított díjat negyvenöt (35-65 év közti) alkotó kapja meg két évre. Köztük van Csehy Zoltán költő, a BÁZIS – Magyar Irodalmi és Művészeti Egyesület Szlovákiában tagja, valamint Hodossy Gyula, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnöke.

A Teljes Lista

Bartók Imre, Berta Zsolt, Czilli Aranka, Csehy Zoltán, Csender Levente, Farkas Wellmann Endre, Fekete Vince, Garaczi László, Győrffy Ákos, Hász Róbert, Háy János, Hodossy Gyula, Kemény István, Keresztesi József, Király Zoltán, Kollár Árpád, Kürti László, Lackfi János, Lanczkor Gábor, Láng Zsolt, László Noémi, Lázár Balázs, Lőrincz P. Gabriella, Lövétei Lázár László, Majoros Sándor, Márton László, Molnár Vilmos, Nagy Koppány Zsolt, Orbán János Dénes, Orcsik Roland, Rózsássy Barbara, Sajó László, Sántha Attila, Solymosi Bálint, Szálinger Balázs, Száraz Miklós György, Szilasi László, Szőcs Petra, Terék Anna, Varga Melinda, Végh Attila, Vörös István, Zalán Tibor, Zoltán Gábor, Zsille Gábor.

mti/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program