Phenjan szerint Kim Dzsong Un különleges kapcsolatot ápol Donald Trumppal, de a washingtoni politikusok ellenségesek

2019. október 24. - 14:57 | Külföld

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető különleges kapcsolatot ápol Donald Trump amerikai elnökkel, de a washingtoni politikai körök ellenségesek Phenjannal - olvasható Kim Kje Gvan észak-koreai külügyi tanácsadó, Phenjan volt nukleáris főtárgyalójának csütörtöki közleményében.

Phenjan szerint Kim Dzsong Un különleges kapcsolatot ápol Donald Trumppal, de a washingtoni politikusok ellenségesek
Fotó: AP

A KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökségben megjelent közleményből kiderül, hogy a tanácsadó néhány napja találkozott Kim Dzsong Unnal, hogy tájékoztassa őt a külkapcsolatokban, köztük az amerikai-észak-koreai viszonyban fennálló gondokról, és Kim Dzsong Un ekkor mondta neki azt, hogy különleges a kapcsolata az amerikai elnökkel. Kim Kje Gvan reményét fejezte ki, hogy ez ösztönzőleg fog hatni a két ország előtt álló kihívások leküzdésére és a kétoldalú kapcsolatok javítására. A tanácsadó azonban megjegyezte, hogy Trump politikai értékítélete és szándékai ellenére a washingtoni politikai körök és az észak-koreai politikát alakítók ok nélkül ellenségesen, hidegháborús előítéletekkel viseltetnek Észak-Korea iránt.

A közlemény szerint Phenjan látni szeretné, hogy az Egyesült Államok "milyen bölcsen zárja majd az évet".

A két ország szakértői október 5-én Stockholmban munkamegbeszélést tartottak a nukleáris leszerelésről, s ez volt az első közvetlen kapcsolatfelvétel a két ország között azóta, hogy eredménytelenül ért véget februárban Kim és Trump második csúcstalálkozója Hanoiban. A stockholmi tárgyalások azonban ugyancsak dugába dőltek, Phenjan pedig emiatt az Egyesült Államokat tette felelőssé, és elutasította azt a washingtoni javaslatot, hogy néhány héten belül tartsanak újabb szakértői szintű megbeszéléseket.

A tanácsadó közleményében említett év végi határidő nyilvánvalóan utalás arra, hogy Kim Dzsong Un áprilisban azt üzente: az év végéig hajlandó várni arra, hogy közeledjenek az álláspontok, és megegyezésre jussanak a leszerelés menetrendjéről. Cso Szon Hui észak-koreai külügyminiszter-helyettes akkoriban jelezte, hogy Washington "nem kívánt következményekkel" számolhat, ha az év végéig nem változtat a leszerelési tárgyalásokon képviselt álláspontján.

Phenjan a gazdasági szankciók felfüggesztését várja nukleáris programjának felszámolásáért cserébe, de Washington erre csak akkor hajlandó, ha Észak-Korea előzőleg megsemmisíti összes nukleáris fegyverét.

(MTI)