1
20200820151214_img_6879_2
Aláírták az Magyar Közösség Pártja, a Híd és az Összefogás elnökei a Viribus Unitis – Egyesült erővel című komáromi nyilatkozatot, amelyben megerősítik, hogy szándékuk szerint pártjaik mihamarabb egyesülni fognak, de mindhárom pártelnök hangsúlyozta, hogy még nehéz út áll előttük. A további lépésekről még nagyon homályosan beszélnek, és mindenki hangsúlyozza, hogy nem lesz könnyű menet. Sólymos szerint azonban év végéig meg kellene egyezniük.
Forró Krisztián, az MKP elnöke szerint az egység érdekében kompromisszumokat kell kötniük. „Kompromisszumok nélkül nincs egység, nincs összetartozás” – jelentette ki Forró. Figyelmeztetett azonban, hogy az egység nemcsak a politikusok felelőssége. „Közösségünk valamennyi tagja felelős azért, hogy az egység létrejöjjön” – mondta az MKP elnöke.
Sólymos László (Híd) úgy véli, hogy nehéz lesz az egységhez vezető út. „Tudjuk, hogy az ez út nehéz lesz, de nem lehet hosszú – jelentette ki a Híd elnöke. –
Ez év végéig meg kellene egyeznünk, hogy az elpártolt vagy apátiába esett embereket addigra egy olyan programmal szólítsuk meg, ami az ő problémáikra kínál megoldásokat.”
Piszkosul nehéz feladat
Mózes Szabolcs szerint nem elég az egység, tartalom is kell hozzá, mert úgy véli, hogy a magyar szavazókat csak akkor tudják majd megszólítani, ha a legfontosabb kérdéseikre választ adnak. „Piszkosul nehéz feladat lesz” – véli az Összefogás elnöke. Úgy véli azonban, hogy a nyilatkozat aláírása őket igazolja. „356 nappal ezelőtt itt jött létre az Összefogás, most a nulladik lépésben vagyunk az egység megteremtésében – mondta Mózes. –
De sokszor az első lépések a legnehezebbek, az első gomb begombolása a legfontosabb.”
Felkészülnek a szakmai csoportok
A pártok hamarosan felállítják azt a két szakmai csoportot, amelynek létrehozásáról még az augusztus elején, az MKP székházában tartott első megbeszélésükön megegyeztek. Az egyik feladata a mindenki számára elfogadható politikai-tartalmi tézisek meghatározása lesz, a másiknak kell kitalálnia, hogy milyen szerkezete legyen a pártnak, hogyan jöjjön létre. Forró Krisztián szerint ők már meghatározták az MKP delegáltjait ezekbe a munkacsoportokba. „Most várjuk a másik két párt döntését, amint ez a két csoport létrejön, elkezdődhet a munka – mondta Forró a Paraméternek. –
Emellett a legfelső szintű egyeztetések is folytatódnak, a munkacsoportokban felmerült témákról.”
Etnikai vagy kevert párt?
Az egyik probléma, amin bukhat az egység, hogy mi lesz a Hídban lévő nem magyar nemzetiségekkel. Sólymos szerint fontos, hogy pártja megőrizhesse eddigi jellegét. „Ha egy számukra is vonzó vízióval meg tudjuk szólítani azokat a nem magyar választókat is, akik itt élnek velünk, akkor sikere lesz ennek a pártnak – véli a Híd elnöke. – Mindenkinek azt kell hoznia a közös pártba, amije van, mert így tudunk erősek lenni.” Arra nem válaszolt, hogy mi lesz, ha partnerei ragaszkodnak majd az etnikai politizáláshoz. „Az biztos, hogy meg kell tudnunk egyezni, és lesz olyan, amit el kell fogadni. Ha nem tudjuk egymást elfogadni, akkor úgysem lesz sikeres az együttműködés” – mondta Sólymos.
Híd: a vezetés magyar tagjai
A Híd vezetésének csak a magyar tagjai voltak ott a komáromi találkozón, igaz, Vavrek István volt roma képviselő ott volt a Tiszti pavilonban. Sólymos szerint azonban ez nem jelenti azt, hogy a két ruszin tag, Peter Krajňák és Michal Goriščák nem ért egyet a pártok egyesülésével. „Ma volt elnökségi ülésünk, amelyen jóváhagytuk ezt a nyilatkozatot, ezzel ők is teljesen egyetértettek – mondta a Paraméternek Sólymos. – Mint mondtam, ez az együttműködés akkor lesz sikeres, ha mindenki hozzáteszi a magáét,
a Híd tudja hozni azt, hogy nálunk vannak ruszinok, vannak romák, és igen, vannak szlovákok is, és mi ezzel együtt szeretnénk részei lenni ennek a tömörülésnek.”
Forró: az MKP génjeiben van az etnikai politizálás
Az MKP továbbra is az etnikai politizálás fontosságát hangsúlyozza, de Forró szavaiból az derül ki, hogy hajlandóak nyitni. „Az MKP irányvonala világos, nekünk a génjeinkben van, hogy egy etnikai párt vagyunk, amely a felvidéki magyarságot hivatott képviselni.
De ahogy említettem, én nem látok olyan áthidalhatatlan problémákat, amelyeket a jövőben nem lehetne megoldani – válaszolta diplomatikusan a Paraméter kérdésére Forró.
– Mi kinyilvánítottuk, hogy Dél- és Kelet-Szlovákiát kívánjuk képviselni, azt szeretnénk, hogy ez a régió Szlovákia legfejlettebb régiói közé tartozzon. Ha ez sikerül, akkor az nemcsak a magyaroknak lesz jó, hanem minden itt élő polgárnak.”
Lajos P. János