Nem lesz planetárium, sem mediatéka a pozsonyi Duna-parton

camera

1

Nem lesz planetárium, sem mediatéka a pozsonyi Duna-parton

-illusztráció- (Fotó: TASR) 

Megosztás

Nem valósul meg sem a tervezett planetárium, sem a mediatéka a pozsonyi Duna-parton. Erről csütörtökön döntött a pozsonyi városi képviselő-testület több mint 2,5 órás vita után.

A fejlesztő kötelezettségvállalása az egykori Kultúra és Pihenés Parkja (PKO) alatti területtel kapcsolatban, amely eredetileg a planetárium és mediatéka kiépítését és 30 évig tartó üzemeltetését jelentette, újabban pénzügyi jelleget is kapott. A fejlesztőnek összesen csaknem 11 millió eurós összeget kell kifizetnie, miközben vállalnia kell egy nyilvános park kialakítását azon a helyen, ahol eredetileg a planetárium és a mediatéka kiépítése volt tervben. A pénzösszeget azonban a főváros nem rögtön és nem egy összegben kapja meg.

A városi képviselő-testület ugyanakkor megbízta Matúš Vallo pozsonyi főpolgármestert, hogy folytasson tárgyalásokat a kompetens intézményekkel – mint a főváros egyetemei vagy a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) – egy új központ létrehozásának a támogatásáról, amelynek a planetárium is részét fogja képezni. Ahhoz, hogy a planetárium egy jobb helyre kerülhessen, és hogy a lebontott PKO-t is kompenzálni lehessen, az érintett területeken vizsgálati tanulmányokat kell végezni. Ezeket a városnak kifizetett pénz egy részéből fogják fedezni.

A képviselő-testület döntésével nincs megelégedve többek között a Szlovák Planetáriumok társulás, amely az elmúlt napokban bírálta az új megállapodást.

„Tartottunk tőle, hogy ez lesz a vége. Szakmai érveket sorakoztattunk fel, de ez falra hányt borsó volt”

– közölte Juraj Kubica, a társulás tagja. Arra is rámutatott, hogy a planetárium projektet szinte azonnal meg lehetne valósítani, hiszen elő van készítve a finanszírozással együtt. A projekt elvetését nem tartja jó döntésnek. Bízik benne, hogy a jövőben a fővárosnak is lesz planetáriuma, de hogy ez mikor válik valóra, azt nem tudja megmondani.

Ezenkívül a képviselő-testület határozatát megvalósíthatatlannak tartja. Eszerint mintegy kompenzációképpen pénzt különítenek el a planetárium megfelelő elhelyezésével kapcsolatos vizsgálati tanulmány elvégzésére. Rámutatott: a tanulmánynak egy éven belül készen kell lennie, a város azonban csak 2030 után kapja meg a pénzt.

„Az egészet elsiették, és mellőzték a vitát. A városházán működő bizottságoknak és szervezeti egységeknek is véleményezniük kellett volna az anyagot. Ezt átugrották. Az, hogy a polgármester leült a frakciók vezetőivel, nem helyettesíti a folyamatot”

– hangsúlyozta Kubica.

Matúš Vallo, Pozsony polgármestere megjegyezte: a város nem ellenzi a planetárium létrehozását, és tudatában van annak, hogy ez fontos. Ugyanakkor egy jobb helyet akar találni a planetáriumnak. Fontosabbnak tartja a Plató Staromestská projekt megvalósítását, amelynek köszönhetően a város tovább tud lépni, és le tudja küzdeni a múlt problémáit és traumáit. A projekt ezekben a napokban „zöldet kapott” a műemlékvédők részéről. A fejlesztővel kötött új szerződési javaslat gyors előterjesztését a projekt továbblendítése indokolja. A megállapodásnak köszönhetően a városnak meglesz az a pénze, ami a megvalósításhoz szükséges.

„Vagy leállítjuk a projektet, és állni fog a következő hónapokban, vagy elkezdhetünk dolgozni rajta a ma jóváhagyott megállapodás szerint. Ez egy jó projekt”

– állapította meg Vallo, aki egyúttal elismerte, hogy nem így kellett volna eljárni, és teret kellett volna hagyni a vitára. Épp emiatt bírálta a polgármestert több képviselő és a nyilvánosság is. A polgármester kijelentette: nincsenek kétségei afelől, hogy jobb, ha a város tulajdonába fektetnek bele, mint a magántulajdonban lévő planetáriumba. Ugyanakkor megígérte, hogy segíteni fog a planetárium ügyének a megoldásában.

TASR

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program