A politológus és Gašparovič volt szóvivője elemezte Kiska kritikus újévi beszédét

2017. január 2. - 08:58 | Belföld

Az új év első napján Andrej Kiska köztársasági elnök elmondta hagyományos újévi köszöntőjét, melyben több vitatott témát is megemlített.

A politológus és Gašparovič volt szóvivője elemezte Kiska kritikus újévi beszédét
Forrás: cas.sk

Az egészségügy megreformálása, oktatás, korrupció. Kiska kritikus beszédében hagyományosan még a kormány tagjait sem kerülhette el. Az elnök több kényes témát is felhozott újévi köszöntőjében.

„Nem tartozott túlságosan a standard közé, de azért jó volt. Az elnök a társadalom trendjeire reagált beszédében” – értékelte az elnök beszédét Ján Baránek politológus. Kiska beszéde elején az internetes gyűlölködés terjedését is felhozta. „Gázkamrákba küldeni az embereket, még az interneten keresztül is, egyszerűen elfogadhatatlan” – figyelmeztetett az elnök. Baránek szerint Kiska olyan témát nyitott meg, amellyel jelenleg egyáltalán nem foglalkoznak.

Az elnök hagyományosan rávilágított a Szlovákiában uralkodó korrupcióra, valamint a kormányt is kritizálta. „Az ország vezetőségének egy része úgy tesz, mintha semmi sem történne. Úgy gondolom, hogy ez a hatalmas politikai gyűlölködés és a belőle kialakuló vádaskodások nem tesznek jót az országnak” – fogalmazta meg kritikáját Kiska. Baránek szerint Kiska kijelentésében nem csak kritizálta a kormányt. „Belekötött ugyan a kormányba, de meg is dicsérte. Azt mondta, hogy Szlovákia jó gazdasági helyzetben van, majd kiemelte az oktatás reformálását is” – tette hozzá Baránek.

Marek Trubač, Ivan Gašparovič volt elnök szóvivője szakmailag értékelte Kiska beszédét. „Andrej Kiska nem Barack Obama, a mi nézőink pedig nem amerikai nézők. Az emberek elsősorban a társadalommal kapcsolatos véleményére kíváncsiak. A jól megválasztott kifejezések, a jó hanglejtés egyértelműen minden közszemély előnyére válhat, és hozzájárulhat a gondolatok hatékonyabb átadásához. Az elnök úr előadásmódjából és beszédtempójából érezhető, hogy a kivetítőn nagyon nagy betűkkel jelenítették meg a szöveget, aminek köszönhetően túlságosan lassította beszédét, így ezzel veszített a természetességéből.

Cas.sk/para