Pozitív koronavírusteszt ellenére is dolgozhat, ha ezekben az ágazatokban alkalmazzák!

camera

1

Pozitív koronavírusteszt ellenére is dolgozhat, ha ezekben az ágazatokban alkalmazzák!

Illusztrációs felvétel (AP Photo) 

Megosztás

A kritikus infrastruktúrában dolgozók, valamint a közjogi méltóságok annak ellenére is dolgozhatnak, hogy pozitív lett a koronavírustesztjük. Ennek feltétele azonban az, hogy ne legyenek tünetei – közölte kedden a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ).

Az egészségügyben és a szociális intézményekben dolgozók csak akkor mentesülhetnek a karanténkötelezettség alól, ha az intézménynek nem áll rendelkezésére elegendő munkaerő, miközben sürgős egészségügyi ellátásra van szükség, és más környező intézményekből nem biztosítható alkalmazott.

A Közegészségügyi Hivatal rendelete abban az esetben teszi lehetővé, hogy a kritikus infrastruktúrában dolgozók, valamint a közjogi méltóságok a pozitív teszt ellenére is dolgozzanak, ha a távolmaradásuk súlyosan veszélyeztetné a kritikus infrastruktúra működését, illetve ha a tevékenységük feltétlenül szükséges rendkívüli események és helyzetek megoldásához – erről a munkaadó dönthet.

Ebben az esetben az alkalmazottnak szigorúan kötelező a reszpirátor viselése, és igyekeznie kell minimalizálni a kapcsolatot más alkalmazottakkal.

Az ÚVZ szerint az említett rendszerbe tartozó, kritikus infrastruktúrában dolgozó személyek közé tartoznak például az egészségügyi dolgozók, a mintavételeket vizsgáló laboratóriumokban dolgozó alkalmazottak, az általános orvosi vagy ápolói doktorandusz-hallgatók, az állami intézmények és önkormányzatok alkalmazottai, Szlovákia köztársasági elnöke, a kormány tagjai, illetve a parlamenti képviselők. Ide tartozik továbbá a főügyész, a fegyveres, biztonsági és mentési szolgálatok tagjai, a szociális intézmények dolgozói, az energetikai ágazatban dolgozók, az útkarbantartást végzők, a hulladékelszállítók, a Szociális Biztosító fiókjainak alkalmazottai, valamint a temetkezési vállalatoknál dolgozók.

A karanténkötelezettség módosítására, akárcsak a karantén öt napra rövidítésére is azért volt szükség, mert az omikron gyors terjedése miatt rövid időn belől kimagaslóan sokan kerülhetnek karanténba, ami akadályozhatja az ország megfelelő működését.


(TASR/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program