PROFIK: Egy pozsonyi offshore cég, amely semmit nem csinál, mégis kitermelt 300 millió eurós nyereséget

Megosztás

A Territorio nevű társaság a harmadik legnyereségesebb Szlovákiában. Adót nem fizet, a tulajdonosa ismeretlen - írja a Denník N.

A minicégnek 2014-ben nem voltak alkalmazottai, semmit nem termelt, legfeljebb pénzt. Nyereséget, mégpedig óriásit. Nincs irodája, sem telefonos elérhetősége, csak 300 milliós nyeresége. Pöpec.

Még a gigacégek is csak álmodnak olyan sikerről, amit ennek a pozsonyi óvárosi törpének sikerült elérni. Nyereségességben a finstat.sk adatai szerint csak az olyan "gázóriásoknak" sikerült őt megelőzniük, mint az SPP Infrastructure a maga 813 milliós, és az Eustream a 334 milliós profitjával.

A Territorio ugyanakkor lehagyta a Kiát (282 m), a Volkswagent (124 m), a Szlovák Takarékpénztárat (Slovenská sporiteľňa – 182 m), a VÚB-t és a Tatra Bankot (mindkettő 100 millió körül), és gyilkos módon lekörözte a kassai U. S. Steelt is (54 m).

Módfelett fura ugyanakkor a cég működése. Szlovákiában nem folytat üzleti tevékenységet, csak folynak bele a milliók. Ismeretlen tulajdonosa a hivataloknak azt írja, hogy külföldön már megadózott pénzről van szó. Az viszont titok, hogy a pénz honnan van.

Az Okiratok jegyzéke szerint a cég például tevékenykedik Hollandiában, ahol a birtokáb tartozik a Carrara Netherlands B. V. nevű vállalat.

A Territorio 2012 óta létezik, forgalma soha nem volt. Abban az évben 6 ezer eurót költöttek, ekkora volt az éves veszteségük. Egy évre rá már hasított, 54 millió eurós profitot termelt, míg 2014-ben elérte azt a bizonyos csillagászati 300 milliót. Tavalyi zárszámadásukat még nem adták le, de a kilátásaik az eddigiek alapján nem túl rosszak.

Amint az az offshore cégeknél szokványos, a tulajdonos ismeretlen. A cég hivatalosan a ciprusi Tomkins Holding Limited alá tartozik, és mivel Ciprus garantálja a cégtulajok számára a névtelenséget, az ottani cégjegyzékből nem derül ki, hogy ki áll mögötte.

2012 júniusában Robert Fico ígéretet tett arra, hogy leleplezik a ciprusi fiókcégek szlovákiai tulajdonosait. Az EU akkoriban tárgyalt a Ciprussal az eurómentőcsomagból számukra nyújtandó segélyről, és Fico ezért cserébe akarta követelni az offshore cégek tulajdonosainak listáját. Összesen 1500-2000 személyről lehet szó.

Nos, ez nemcsak hogy nem sikerült, de időközben, 2012 októberében létrejött a harmadik legsikeresebb szlovák cég. A Territorio.

A szlovák cégjegyzékből kiderül, hogy a Territoriót egy 33 éves ügyvezető, Martin Benedikovič képviseli Szlovákiában. Benedikovič ipari középiskolában szerzett érettségit.A Denník N kiderítette, hogy egy nyitrai panelházban van az állandó lakcíme.

Oda is mentek, de csak az édesanyját találták őtt. Marta Benedikovičová a Territorióról semmit nem tudott, állítása szerint fia már tíz éve Cipruson éldegél. Járt nála karácsonykor, de állítása szerint nem dolgozik. Munkanélküli. Állítása szerint korábban egy étteremben dolgozott. Az asszony megígérte, hogy mielőbb átadja a lap riporterének üzenetét, hogy keresték őt. Ez egy hete történt, azóta nem jelentkezett.

2013 áprilisáig a cég ügyvezetője egy kassai férfi, a 40 éves Richard Tóth volt. A Denník N megkereste őt is, ám állítása szerint nem tud semmit a cég működéséről, sem annak nyereségességéről. Azt sem, hogy hogyan kerülhetett a neve oda.

Kifejtette, hogy ő maga az építőiparban tevékenykedik. A Denník N cikkírója szerint nem tűnt üzletembernek. A férfi a családjával él egy kassai panelházban.

A kassai Tóthot és a nyitrai Benedikovičot azonban egyvalami összekapcsolja, ez pedig a Business Investments LLC nevű társaság, amelynek neve felbukkant a vajkai komp körüli botrányosan túlárazott szerződés ügyében.

Benedikovič máig ennél a cégnél is dolgozik, Csehországban pedig az alá tartozó Neilson Consulting & Data Managment ügyvezetője. Tóth pedig nemrégiben pedig még egy prágai cégnél tevékenykedett vezető beosztásban.

Ez a bizonyos Business Investments LLC arról ismert, hogy egy kiterjedt céghálón keresztül birtokolta a vajkai komp beszállítására és működtetésére kiírt tender győztesét, a Ponton City nevű céget. Erről tanúskodnak a csehországi okiratok jegyzékében talált dokumentumok.

A vajkai komp ügyében a leggyanúsabb momentum egyrészt az, hogy a 25 milliós megrendelésre egyedüliként jelentkezett, és már azelőtt elkészült a megfelelő komp, hogy annak paramétereit nyilvánosságra hozták volna.

A Denník N felkereste a Territorio pozsonyi címét, de nem sikerült semmit sem megtudniuk. Az óvárosi Božena Němcová utcában ezen a címen több tucatnyi cég van bejegyezve, köztük például az Office House nevű, amely virtuális címekre specializálódott.

Éppen ez utóbbi cég munkatársnőjét, Soňa Kováčovát bízta meg a Denník N információi szerint a Territorio vezetője a hivatalos dokumentumainak aláírásával. 2012 október 24-án ő írta alá a cég alapítási okiratát is.

A címen a recepciós állította, hogy senki nem jár a Territoriótól oda, Kováčová pedig azt, hogy nem ismeri a tulajdonost. Egyszersmind Tomáš Chrobákot említette, aki nyilatkozhat. Chrobák, aki az Office House prágai leányvállalatát irányítja, állítja, hogy a Territoriónak nincs köze a vajkai komphoz.

Elárulta azt is, hogy Benedikovič csak azért ügyvezetője a cégnek, hogy biztosítva legyen a szlovákiai törvények betartása, például az adóbevallás benyújtása. Hozzátette, hogy

a Territoriónak nincsenek szlovák tulajdonosai, ellenben "egy jelentős orosz pénzügyi-kereskedelmi csoport holdingstruktúrájának része".

Leszögezte, hogy nincs felhatalmazása arra, hogy elárulja, kikről van szó.

Chrobák elmondása szerint az oroszok csak azért alapították a céget Szlovákiában, mivel nem kell osztalékadót fizetni. Az osztalékadót a Dzurinda-kormány törölte el 2004-ben. Állítása szerint a szlovák cégjegyzékben több tucatnyi, de akár több száz hasonló céget is bejegyezhettek.

Az adóhatóság nem nyújtott információt arról, hogy folytattak-e ellenőrzést a cégnél.

Denník N/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program