Rabszolgaság ellen küzdőket ítéltek hosszú börtönbüntetésre

Megosztás

Három és tizenöt év közötti börtönbüntetésre ítélték Mauritániában a rabszolgaság eltörléséért harcoló egyik civil szervezet tizenhárom tagját.

Az IRA nevű csoport aktivistáinak a csütörtökön hozott bírósági döntés szerint azért kell bűnhődniük, mert részt vettek júniusban egy tüntetésen, ahol összecsapások törtek ki a demonstrálók és a rendőrség között. Az ellenük felhozott vádak között "lázadás, erő alkalmazása, az állam képviselői elleni támadás, fegyveres gyülekezés és egy betiltott csoporthoz való tartozás" szerepel. Három vádlottat tizenöt év börtönnel sújtottak, nyolcra ötéves, kettőre pedig hároméves szabadságvesztést szabtak ki.

Az elítéltek ügyvédjei törvénytelennek nevezték az ítéleteket, és ismételten azt rótták fel az igazságügyi szerveknek, hogy ügyfeleiket fogva tartásuk alatt megkínozták.

"Jogtalan ítélet született, ez az egész csak egy bírósági színjáték volt" – fakadt ki Gourmo Lo ügyvéd újságírók előtt a mauritániai fővárosban, Nouakchottban.

Az ügyvédek a megbízóik elleni erőszakos fellépés miatt bojkottálták az ítélethirdetést, így a bíróság elutasította a döntés elleni fellebbezést – magyarázta egy másik ügyvéd, Fatimata Mbyae.

A szóban forgó erőszakcselekmények június 29-én történtek azon a demonstráción, amelyet egy nyomortelep kiürítése elleni tiltakozásul szerveztek a fővárosban. A rendbontás során felgyújtottak egy rendőrautót, és a biztonsági erők több tagja megsebesült. Az elítéltek tagadják bűnösségüket.

A 3,5 millió lakosú Mauritánia a világon utolsóként, 1980-ban tiltotta be a rabszolgaságot. Az Afrika északnyugati részén található, koldusszegény országban azonban továbbra is léteznek a rabszolgasághoz hasonló társadalmi jelenségek: a rabszolgák utódait sok helyen arra kényszerítik, hogy fizetés nélkül állatokat őrizzenek vagy a háztartásokban segédkezzenek.


MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program