Esterházy János unokája átvette a New York-i Rágalmazásellenes Liga posztumusz díját

camera

1

Esterházy János unokája átvette a New York-i Rágalmazásellenes Liga posztumusz díját

Abraham H. Foxman, a Rágalmazásellenes Liga (ADL) országos elnöke (jobbra) átadja a Jan Karski Bátor 

Megosztás

Esterházy János gróf egyike volt azon keveseknek, akiknek volt bátorsága ahhoz, hogy nemet mondjon, amikor több mint elegendő oka volt arra, hogy hallgasson - jelentette ki csütörtökön New Yorkban Abraham H. Foxman, az egyik legbefolyásosabb amerikai zsidó szervezet, a New York-i Rágalmazásellenes Liga (ADL) országos elnöke, aki a Jan Karski Bátorság és Szolgálat Díjat nyújtotta át Giovanni Malfattinak, Esterházy János unokájának.

Az ADL még októberben ítélte oda kitüntetését posztumusz Esterházy Jánosnak, aki 1942 májusában a szlovák parlament egyetlen képviselőjeként szavazott a zsidóság kitelepítéséről szóló törvény ellen és a holokauszt idején fontos szerepet játszott az üldözöttek menekítésében.

A New York-i ünnepségen részt vett Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Berényi József, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja elnöke, illetve Tarlós István budapesti főpolgármester is.

"Azért is fontos a mai nap, mert az emberiség egyik alapértéke győzedelmeskedik, hiszen a kitüntetés a bizonyíték arra, hogy az igazság mindig kiderül" – jelentette ki beszédében Berényi József.

Az MKP elnöke hangsúlyozta: „Esterházynak emberi értékei és személyes integritása miatt szenvednie kellett, de mártírhalála nem volt hiábavaló. Ma önök nemcsak Esterházy Jánost mentik fel a koholt vádak alól, hanem reményt adnak a felvidéki magyarok százezrei számára is, akik 1947 óta a mai napik a kollektív bűnösség vádjának alaptalan bélyegét viselve élnek Szlovákiában” – mondta Berényi József.

Németh Zsolt az ünnepségen rámutatott, hogy Esterházy János "egy magyar Wallenberg" volt, aki egyszerre volt a fasizmus és a kommunizmus áldozata, aki életével és mártíromságával ma is az embertársak szolgálatának fontosságára és a szolidaritásra hívja fel a figyelmet. Azon túlmenően, hogy zsidókat mentett, elkötelezettje volt a magyar–szlovák történelmi együttélésnek és barátságnak.

A külügyi tárca államtitkára hangsúlyozta, hogy az ADL által posztumusz kitűntetett Esterházy János tetteit egyre többen elismerik, hiszen Oroszországban 1993-ban rehabilitálták, kitüntették Lengyelországban, érdemeit levélben méltatta az izraeli Jad Vasem intézet. Anakronizmusnak nevezte Németh Zsolt, hogy a politikust Szlovákiában még háborús bűnösként tartják számom, és egy jeltelen sírban pihen.

"Esterházy János példája kötelez minket arra, hogy tovább dolgozzunk a magyar–szlovák megbékélés érdekében" – hangsúlyozta a New York-i díjátadás alkalmából a magyar külügyi államtitkár.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program