Rántott ponttyal az asztalon vagy inkább krizantémmal a sírján akarja ünnepelni a karácsonyt?

camera

1

Rántott ponttyal az asztalon vagy inkább krizantémmal a sírján akarja ünnepelni a karácsonyt?

Fotó: TASR 

Megosztás

Habár Szlovákia világelső volt az elmúlt héten a fertőzöttségi adatokat tekintve, a halálozási adatok ennél jóval enyhébb képet festenek az országról. A COVID-adatokat elemző Dáta bez pátosu (DP) szakemberei óvatos optimizmussal várják a következő hetek adatait. Az időseket azonban mindenképpen be kellene oltani, közülük kerül ki a halottak 90%-a és a kórházban kezeltek kétharmada. Az európai országok adatai is azt mutatják, hogy ahol magas az oltottság, ott alacsony a halálozás.

A fertőzöttségi adatokkal együtt emelkedik a COVID miatti elhalálozások száma is, de sokkal lassabban, mint a fertőzötteké. A fertőzések számát tekintve már jóval meghaladtuk a második hullám csúcsát, tavaly télen – január 5-én – ugyanis 7025 volt a napi legmagasabb érték – a hétnapos mozgóátlagot tekintve – jelenleg viszont már 9422-nél tartunk.

Eddig jóval kevesebb a halott, mint a második hullámban volt

Ehhez képest az elhalálozás szerencsére jóval a tavaly téli alatt van.

Az előző hullámban a halálozási csúcsot március 1-jén és 2-án értük el, mindkét nap 102 volt a hétnapos mozgóátlag.

A COVID-ban elhunytak száma jelenleg is emelkedik, de korántsem olyan gyorsan, mint egy évvel ezelőtt. Tavaly a december 10-e táján kimutatott napi 24-25 áldozatról január 3-ára már 92-re ugrott, és kisebb hullámzással ezen a szinten maradt egészen március közepéig. A csúcs a már említett március 1-2. volt, de a a komolyabb csökkenés csak április elején kezdődött el.

Márciusban Szlovákia a 2. volt a halottak száma alapján – Csehország volt az első

A DP szakértői elkészítették a napi átlagos elhalálozások változásának animációját, amelyben Európa országainak adatait hasonlítják össze idén március elejétől (a 10. héttől) egészen máig.

A 10. héten a halálozási listát még Csehország vezette (143 halott egymillió lakosra) Szlovákia (128 halott) és Magyarország (108 halott) előtt, vagyis a térségünkben volt a legrosszabb a helyzet.

A halálozásokat tekintve Szlovákia jelenleg a 11. helyen áll 61 halottal, előtte csak kelet-európai országok találhatók. „Annak ellenére, hogy a fertőzöttek számát tekintve az elsők vagyunk a világban, a halálozások számát nézve távolról sem állunk olyan rosszul” – írta a DP. Szerintük az ország pozíciója még javulni is fog, aminek két oka is lehet. Az egyik, hogy több más európai országban sokkal rosszabb a helyzet, és a romlás sokkal gyorsabb, vagyis lesznek, akik megelőznek bennünket.

Forrás: Dáta bez pátosu

Enyhén csökkent az elhalálozások száma

A másik viszont enyhe optimizmusra ad okot: „Szlovákiában az elhalálozás az elmúlt héten csökkent – írja a DP. – Nem nagyon, de míg november 7-14. között 333 haláleset történt, addig az elmúlt héten 322.” Szerintük pozitív fejlemény az is, hogy az új kórházi esetek számának növekedése novemberben folyamatos csökkenést mutat. „Azt látjuk, hogy november második hetében 50 százalékkal lassult az új páciensek számának növekedése az első héthez képest, ezért feltételezhető, hogy november első hetében nem volt akkora nagy növekedés a tényleges fertőzöttek számában” – figyelmeztet a DP. Úgy vélik, hogy a teszttel kimutatott növekedést elsősorban az elvégzett tesztek számának növekedése okozza.

„A tényleges fertőzöttek számának meredek emelkedése megállt, kulminált, és egy ideje már – pár hete – stabil. Brutálisan magas szinten, de stabil. Talán – írja a DP.

Az időseket kell védeni, elsősorban oltással

Ivan Bošňák, a DP egyik munkatársa újra figyelmeztet, hogy elsősorban az időseket kellene mielőbb beoltani, ők teszik ki ugyanis a kórházban lévők és az elhunytak legnagyobb részét. „Az elhunytak 90 százaléka 60 év feletti, 95 százaléka pedig 50 évesnél idősebb. Az elhalálozás a gyerek körében nulla, már a második hullámban is nagyon ritkán történt meg” – magyarázza a DP.

Szerinte az idősek beoltásával a kórházak leterheltségét is jelentősen csökkenteni lehetne. „Az kell, hogy az idősek ne töltsék meg a kórházakat – a kórházi páciensek 2/3-a 60 év feletti – írja a DP. – A delta hullám miatt már 8 ezren kerültek kórházba, a 4/5-ük oltatlan. Vagyis mintegy 6400 oltatlan idős ember szorult kórházi kezelésre.”

Bošňák szerint mindenkinek, de az idős oltatlanoknak mindenképpen el kellene gondolkodniuk a védőoltás felvételén.

„Ha nekem kellene olyan kockázattal élni, hogy harmincunk közül egy, vagy másképp, három százalékunk karácsonyig kórházba kerül COVID-dal, akkor biztosan beoltatnám magamat – írja az elemző. – A ponty az asztalon jobb perspektíva, mint a krizantém a síron.”

A 60 feletti kategóriában még mintegy 420 ezren nem kaptak oltást, elsősorban őket kellene megvédeni akár úgy, hogy mindenkinek helybe vinnék a vakcinát.

Bošňák úgy véli, az oltás pozitív hatását bizonyítják az európai országok statisztikai adatai is: ahol magas a beoltottak aránya, ott sokkal alacsonyabb az elhunytak száma. A DP elkészítette az oltottak arányának változását is animált grafikonok segítségével. Jelenleg Portugália, Málta, Izland és Spanyolország vezeti a listát 80 százalékosnál magasabb oltottsági aránnyal, ez a négy ország ott van a legalacsonyabb halálozási számot mutató országok között. Az oltási országstatisztikák animációja megtalálható itt.

Forrás: Dáta bez pátosu

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program