Rég állt ilyen rossz helyen Szlovákia a korrupciós világlistán

camera

1

Rég állt ilyen rossz helyen Szlovákia a korrupciós világlistán

korr 

Megosztás

A Transparency International idén is közreadta a Korrupciós Érzékelési Indexet, amely a világ országait rangsorolja a közszektor korrupciós kitettsége alapján.

A tavalyi évhez képest Szlovákia az Európai Unió tagországainak viszonylatában ugyanolyan eredményt ért el, világviszonylatban viszont három hellyel rosszabbat. Magyarország egy helyet javított az EU tagállamok közt. Örömre azonban egyik országnak sincs oka, hiszen még mindig

az Európai Unió legkorruptabb országai közé tartoznak.

Magyarország 2018-ban 46-pontot szerzett a 100-ból, ez egy pont javulást eredményez 2017-hez képest, az ország a huszonhetedikről a huszonhatodik helyre jött fel az EU-tagállamok közt, megelőzve Görögországot. Világviszonylatban a 64. helyen állnak.

Szlovákia ugyanolyan eredményt ért el, mint tavaly, az összegyűjtött 50 pont pedig idén a 23. helyre volt elég az EU országai közt. Három hellyel jobb eredményt értünk el, mint Magyarország, közvetlenül alattunk van Horvátország 47 ponttal és Románia 47 ponttal.

tabla.PNG
Forrás: Index

Világviszonylatban azonban Szlovákia rosszabbul teljesített: az 54.-ről az 57. helyre esett vissza. Ez pedig azt jelenti, hogy Szlovákia legutóbb 2013-ban ért el ilyen rossz helyezést.

„Ján Kuciak újságíró meggyilkolása kiemelte az állam gyengeségét a korrupció elleni harcban. Kuciak huzamosabb ideje foglalkozott a korrupció és több vállalkozó, valamint politikus csalásainak leleplezésével” – nyilatkozta a Transparency szlovákiai fiókjának igazgatója, Gabriel Šípoš.

Šípoš hozzátette, Szlovákiában csökkent a kisebb korrupciós ügyek száma.

Az Index azt írja, a Világgazdasági Fórum 2018-as globális versenyképességi rangsorából kiderül, hogy számos olyan tényező van, ami rontja Magyarország megítélését a befektetők között, valamit teret ad a korrupciónak. Az állami intézményekben alacsony a bizalom, kétséges az igazságszolgáltatás függetlensége, gyenge a tulajdonjogok védelme.

A legjobb eredményt világviszonylatban Dánia érte el, ezáltal ők a világ legkevésbé korrupt országa. A második helyre Új-Zéland, a harmadikra pedig holtversenyben Finnország, Szingapúr, Svédország és Svájc került. A rangsor végén Dél-Szudán (15 pont), Szíria (15 pont) és Szomália (8 pont) áll.


(SME/index/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program