A rendőrfőnök közbeszólt, újra megvizsgálják a holokauszttagadó képviselő ügyét

2016. május 26. - 14:57 | Belföld

Szerdán még arról szóltak a hírek, hogy a rendőrség nem indít vizsgálatot Milan Mazurek (Kotleba-ĽSNS) parlamenti képviselő ellen, aki tavaly novemberben a Facebookon nyíltan tagadta a holokausztot, majd mikor parlamenti képviselőnek választották, törölte a bejegyzéseit.

A rendőrfőnök közbeszólt, újra megvizsgálják a holokauszttagadó képviselő ügyét
Milan Mazurek esküt tesz a parlamentben (Fotó: TASR - illusztráció)

"Nem védek semmilyen rendszert, de a Harmadik Birodalomról csak zsidókból készült hatmillió szappanról szóló hazugságokat és meséket tudunk. Hitlerrel kapcsolatban csak hazugságokat tanítanak" - írta korábban Facebook-profilján Mazurek.

Míg az illetékes rendőrségi vizsgálótiszt szerdán úgy nyilatkozott, hogy Mazurek ellen nem büntetőeljárást kell indítani, hanem inkább azon kell ügyködni, hogy a képviselő megváltoztassa nézeteit, addig felettesei máshogy gondolkodnak az ügyben, és úgy gondolják, elhamarkodta a döntést.

Tibor Gašpar emiatt a főügyészhez fordult, és arra kérte Jaromír Čižnárt, hogy a főügyészség vizsgálja meg az egész esetet, és bírálja felül az eljáró rendőr döntését - mivel korábban a késmárki (Kežmarok) ügyészség törvényesnek vélte és elfogadta a vizsgálótiszt határozatát. A vizsgálat tehát újraindulhat.

"Az Eperjes Megyi Ügyészség megvizsgálja a Késmárki Járási Ügyészség ügyiratát, majd a vizsgálatról informálja a Főügyészséget. Amennyiben az irattal kapcsolatban bármiféle aggály merül fel, a Főügyészség lépni fog" - közölte a fejleményekre reagálva Andrea Predajňová, a Főügyészség szóvivője.

A vizsgálótiszt jelentése szerint a parlamenti képviselő erős kijelentéseket tett, de nem tagadta nyíltan a holokausztot. Az ügyet büntetőeljárás indítása nélkül lezáró rendőr az indoklásban hangsúlyozta: Mazurek egyértelműen kimondja, hogy "nem véd semmilyen rendszert". "A társadalom számára jobb, ha az emberek meggyőződésük szerint hangoztatják nézeteiket, és nem azért, mert más nézetek hangoztatásáért büntetés járna nekik" - írja a rendőr.

Büntetni vagy meggyőzni?

A jogászok között is megoszlanak a vélemények arról, hogy helyes-e büntetőjogilag felelősségre vonni a radikális rendszerek eszméit éltető és terjesztő személyeket - pedig erre a törvény lehetőséget ad. Pavel Nechala, a Transpareny International jogásza egyetért azzal, ahogy a rendőrség lezárta a vizsgálatot. "Ezek a vélemények veszélyesek, de úgy gondolom, hogy nem elnyomó módszerekkel kell ellenük harcolni" - nyilatkozta a Denník N-nek.

Zuzana Števulová, az Emberjogi Liga képviselője más véleményen van. Azt mondja, ha egy egyszerű ember véleményéről volna szó, akkor egyetértene az ügy lezárásával, de ennél az esetnél figyelembe kéne venni, hogy egy "példát statuáló" parlamenti képviselőről van szó, aki nem először tett ilyen és hasonló kijelentéseket az interneten és a nyilvánosság előtt, így szerinte "a rendőrségnek büntetőeljárást kéne indítania" Mazurek ellen.

(para/Denník N)