Rengetegen meghaltak egy afganisztáni robbantásban

camera

1

Rengetegen meghaltak egy afganisztáni robbantásban

-illusztráció- (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

Legalább huszonöten meghaltak és harmincöten megsebesültek az afgán főváros, Kabul nyugati részén lévő síita negyedben elkövetett robbantásban - közölte kedden az afgán belügyminisztérium.

Afgán tisztviselők közlése szerint egy öngyilkos merénylő robbantotta fel magát egy oktatási központnál, amelyben középiskolás diákok készültek az egyetemi felvételi vizsgákra.

A vélhetően síitákat célzó támadás elkövetéséért egyelőre egy szervezet sem jelentkezett, de a felekezeti alapon elkövetett merényletek általában az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista csoportra vall. Az IÁ szunnita szélsőségesei eretnekeknek tartják a síitákat, és rendszeresen meggyilkolásukra biztatják követőiket.

A tálib szélsőséges mozgalom, amelynek idei hadjárata jelenleg a legnagyobb fejfájást okozza a nyugati támogatású kabuli kormánynak, az utóbbi időben főként a kormány, a biztonsági erők és a külföldi katonák elleni támadásokra összpontosít, megfigyelők szerint akcióik nem civileket vesznek célba, jóllehet, így is sok polgári lakos életét követelik.

A tálibok, akik jelenleg több fronton is nagyszabású offenzívákat hajtanak végre Afganisztán több részén, közleményben tudatták, hogy nincs közük a síita negyedben elkövetett merénylethez.

Ők jelenleg a keleti Gazni tartomány azonos nevű székhelyének elfoglalására törekednek. A kormány azt állítja, hogy fokozatosan kiszorítja a városba múlt hét pénteken betörő szélsőségeseket, de mivel több távközlési torony megrongálódott vagy megsemmisült, kevés a városból kiáramló, megbízható információ. Az elmenekült lakók arról számoltak be, hogy a tálibok megszakították a távközlési vonalakat, lezárták a város áram- és vízellátását, boltokat, lakóházakat és egyes kormányzati épületeket is leromboltak.

A kabuli kormány ellen 17 éve fegyveres felkelést folytató mozgalom szerdán bejelentette azt is: többé nem garantálja a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) munkatársainak a biztonságát.

A tálibok ezt a döntést azzal indokolták, hogy több száz, Kabul legnagyobb börtönében fogva tartott társuknak súlyos az egészségügyi állapota, sokan pedig kómába estek, miután néhány napos éhségsztrájkot folytattak jobb körülményeket követelve. A tálibok azt nehezményezték, hogy a nemzetközi szervezet nem nyújtott börtönben lévő társaiknak semmilyen egészségügyi vagy jogi segítséget.

A szélsőségesek hozzátették: a vöröskereszttel kötött biztonsági megállapodást megújítják, ha az ICRC "kijavítja hibáit".

Az ICRC nem foglal állást az afganisztáni konfliktusban; a tálibok ellenőrizte területen is tevékenykedik – a szóban forgó megállapodás keretében -, mi több, elsősegélynyújtást is oktatott a lázadóknak.

Az egészségügyi szervezet 30 éve működik Afganisztánban, de a biztonsági helyzet romlásával tavaly októberben drámaian korlátozta saját működését, és bezárt két irodát is. A döntést azután hozta, hogy megölték hét munkatársát az ország északi részén.

Az utóbbi években az IÁ és a tálibok fokozott támadásai miatt sok más humanitárius szervezet kivonult Afganisztánból.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program