Ritkán látott fotók kerültek elő a bősi vízerőműről! (KÉPGALÉRIA)

camera

33

Ritkán látott fotók kerültek elő a bősi vízerőműről! (KÉPGALÉRIA)

A TASR hírügynökség felvételei a bősi vízerőmű építéséről és üzembe helyezéséről, valamint az aktuális állapotáról (További képekért kattints a fotóra!) 

Megosztás

A bősi vízerőmű üzembe helyezésének 30. évfordulója alkalmából a TASR hírügynökség egy különleges képgalériát osztott meg.

1992 októberében helyezték működésbe a bősi vízerőmű első vízturbináját. Az erőmű első ütemét 1986-ban, a nagymarosi erőmű utolsó egységét pedig 1990-ben kellett volna üzembe helyezni. Eredeti formájában végül sosem valósult meg, mivel a magyar kormány a környezetvédők és civilek tiltakozásának hatására 1989-ben leállította a magyar oldalon az építkezéseket, 1992 májusában pedig felbontotta a szerződést az (akkor még) csehszlovák féllel.

A csehszlovák oldalon ezt követően 1992 októberében a bősi erőmű csatornájába (vagyis szlovák területre) terelték a Duna vizének 83%-át. Az ügyben a két ország a hágai bírósághoz fordult, amely végül 1997-ben mindkét felet elmarasztalta, és kötelezte őket a helyzet államközi szerződésekkel való rendezésére, ez azonban azóta sem történt meg.


További képekért kattints a fotóra!

Peter Danišovič professzor, aki a Szlovák Műszaki Egyetemen dolgozott, már a múlt század 50-es éveinek elején foglalkozott a vízerőmű építésének ötletével a Dunán. A tervezett vízerőmű építésének célja nemcsak az áramtermelés volt, hanem a rendszeresen ismétlődő árvizek megelőzése a Dunán, valamint a dunai hajózási feltételek javítása. A Bős-Nagymaros vízerőmű tervezéséért és kivitelezéséért Július Binder volt a felelős.

A kulcsmomentum a Duna természetes medrének duzzasztása volt, amely 1992. október 24-én kora délután kezdődött el, ezzel egyidőben pedig üzembe helyezték az erőmű első vízturbináját.


További képekért kattints a fotóra!

Az eseményt magyarországi, szlovákiai, valamint környező országok természetvédő szervezeteinek tiltakozása, valamint jelentős külföldi médiaérdeklődés kísérte. A környezetvédelmi aktivisták a természetbe való komoly és visszafordíthatatlan beavatkozásoktól tartottak.

A bősi vízerőmű Szlovákia legnagyobb erőműve. Mind a nyolc turbinát 1996. május 17-én helyezték üzembe. Az erőmű önmagában hozzávetőlegesen 2200 GWh villamos energiát termel évente, ami Szlovákia villamosenergia-fogyasztásának mintegy nyolc-tíz százalékát teszi ki.


(TASR/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program