Robert Ficót nem lehet letartóztatni, a parlament nem szavazta meg a mentelmi joga szűkítését

camera

1

Robert Ficót nem lehet letartóztatni, a parlament nem szavazta meg a mentelmi joga szűkítését

Fotó: TASR 

Megosztás

A parlament háromnapos vita után ma nem szavazta meg, hogy engedélyezi Robert Fico letartóztatását. A Smer elnökét bűnszervezet létrehozásával és hatalmi jogkörökkel való visszaéléssel gyanúsítják. Az ügyész kezdeményezte letartóztatását, de ebbe a parlamentnek is bele kellett volna egyeznie, a Sme rodina parlamenti frakciója és az OĽaNO két képviselője megmentette Ficót.

A parlament szerdán szavazott a főügyész javaslatáról, amelyben kérte Robert Fico előzetes letartóztatásának engedélyezését. A javaslatot 74 képviselő támogatta, 49 ellenezte, 19 pedig tartózkodott. Emellett nyolc képviselő nem szavazott, de regisztrált, ami növelte a javaslat elfogadásához szükséges szavazatszámot. A szavazáson tehát jelen volt a teljes parlament, mind a 150 képviselő, így legalább 76 igen szavazatra lett volna szükség.

A szavazás érdemben nem befolyásolja a Fico ellen folyó büntetőeljárást, csak azt akadályozta meg, hogy letartóztassák. Az ügyész azért szerette volna rács mögött látni a volt kormányfőt, mert úgy véli, hogy hatással lehet a tanúkra, akiknek a kihallgatása még folyik.

Fico kiadását nem szavazta meg a Sme rodina, mind a 17 képviselőjük tartózkodott. Az OLaNO 50 tagú frakciójából 48-an igennel szavaztak, köztügy Gyimesi György is, akinek a szavazata nem volt biztos. Tartózkodott viszont Katarína Hatráková, és nem szavazott Romana Tabak. Az SaS és a Za ľudí valamennyi képviselője igennel voksolt.

Az ellenzéki képviselők közül nemmel szavaztak a Smer, a Hlas és a Republika képviselői, a ĽSNS prezentált a szavazáson, de nem szavazott. Ezzel elérték, hogy 76 igenre legyen szükség, vagyis elősegítették Fico kiadásának elutasítását.

Az SaS szerint a Sme rodina, az OĽaNO és Igor Matovič mondott csődöt. Anna Zemanová frakcióvezető szerint egyelőre a párt nem fontolgatja a koalíció elhagyását, de tárgyalni fognak erről a lehetőségről is a párt szervei.

Jana Cigániková (SaS) szerint a Sme rodinának nincs semmi keresnivalója a koalícióban ezután a szavazás után.

Richard Sulík pártelnök szerint ez a szavazás Igor Matovič eddigi legnagyobb kudarca.

"Nemcsak a kedvenc koalíciós partnere hagyta cserben, hanem saját képviselői is. Már soha nem beszélhetnek a korrupció elleni harcról" – írta a Facebookra Sulík.

Juraj Šeliga, a Za ľudí képviselőjét megdöbbentette a szavazás eredménye. "Nincsenek szavaim" – írta a Facebookra.

Matovič szerint a koalíciónak a jelenlegi összetételben kell folytatódnia, mert a Sme rodina nélkül nem lenne meg a 76 voksuk, ami a minimum a további kormányzáshoz.

"Hogyan tudnánk működni úgy, hogy a Sme rodina nincs a fedélzeten? Számoljuk meg a szavazatokat. 72 vagy 73 emberrel nem lejet kormányozni" – jelentette ki az OĽaNO elnöke.

Egyben megvádolta Sulíkot, hogy már a Hlas-szal és a PS-szel való kormányzásra készül. Szerinte az SaS jövő héten bejelenti, hogy kilép a koalícióból, ha a kormány elfogadja a magas infláció kezelésére kidolgozott segélycsomagot. Az OĽaNO frakciójából kizárták Romana Tabák és Katarína Hatráková képviselőket, mert nem szavazták meg Fico kiadását.

A Szövetség nevében Rigó Konrád, a Híd Platform elnöke reagált a szavazásra. Ő Sulíkhoz hasonlóan látja az eredményt, de ő az egész kormány számlájára írja a kudarcot.

"A korrupcióellenes kormány megbukott a korrupcióellenes harcban. Ennyi." – posztolta Rigó.

– lpj- .

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program