„A roma gyerekeknek meg kell mutatni, hogy a világ számukra is itt van” – a roma holokausztra emlékeztek Dunaszerdahelyen

Megosztás

Immár 18. alkalommal emlékeztek meg nemzetközi diplomáciai részvétellel a roma holokausztról Dunaszerdahelyen.

„Ma nem elég erről csupán megemlékezni, mivel Európa-szerte a cigányellenesség minden formában jelen van. A második világháború óta eltelt idő sem bizonyítja azt, hogy a romák szocializációja, társadalmi felzárkóztatása jó irányba halad. Az európai kutatások többsége azt bizonyítja, hogy a romák többsége mélyszegénységben él. Társadalmi státuszát nemzettársként képtelen kivívni” – jegyezte meg Ravasz József, a megemlékezést szervező Romológiai Kutatóintézet vezetője.

Hozzátette, felmerül a kérdés, „a legfiatalabb roma generáció számára vajon meghatározó jövőkép-e a roma nemzetben gondolkodni”.

„Azt szeretném érezni, hogy a 21. században a legfiatalabb roma nemzedék, megvalósítja elődeink álmát, s mindenütt Európában nemzettársként lerakja azon intézményeink alapkövét, amelyekben tanítható, elsajátítható lesz a nép feladata” – húzta alá.

Ravasz szerint őszintének kell lenni, mivel a roma nép máig nem tudja megfogalmazni, hogy nezetben gondolkodik-e, noha ez az elvárás már 700 éves velük szemben. „Nem véletlen, hogy nem találjuk a helyünket a társadalomban, megbízhatatlanok és céltalanok vagyunk. A roma holokauszt minket arra figyelmeztet, hogy nem vagyunk elfogadható, értékes nép, mivel csak etnikai csoportokként szerepeltünk a történelmi dokumentumokban. Népünknek fontos, hogy önmagába tekintsen. Második hazánkban mindent meg lehet tanulni, a lecke fel van adva, a feleltetés időszaka jön” – hangsúlyozta.

A romaügyi kormánybiztos irodájának munkatársa, Jozef Koky is az emlékezés fontosságára hívta fel a figyelmet és az ország történelme egyik legsötétebb időszakaként tekint a roma holokausztra. „Annak felismerése, hogy mire voltak képesek az emberek, a kulcsa annak, hogy megőrizzük a jövő számára az egyén méltóságát. Nem engedhetjük, hogy a faji indíttatású gyűlölet tovább terjedjen” – mondta.

Kiemelte, hogy a roma közösségben élő gyerekeknek meg kell mutatni, hogy „a világ számukra is itt van, a nap mindannyiunkra egyenlően süt”. „Az emlékezés és a fájdalom nem szabadna, hogy megbénítson, nem akadályozhat a jövőbe vezető úton, épp ezt kéne lehetővé tennie” – fűzte hozzá.

Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke szerint minden civilizált ember morális kötelessége emlékezni. „Az, hogy itt együtt vagyunk, világnézettől függetlenül is egy közös nyilatkozat arról, hogy nem lehet olyan politikai ideológia, amelynek a vége hogy erőszakosan fordulunk a másikhoz, és az életét akarjuk” – fogalmazott.

Emlékeztetett arra, hogy a közösségi oldalakon nap mint nap támadják a kisebbségeket, nem egyszer a fizikai likvidálásukra szólítanak fel. „Úgy tűnik, ma az emberek már nem tudják, hol kezdődött mindez, és hová vezethet. Nemrég a kisebbik fiam elolvasta egy idősebb férfi obszcén és vulgáris kommentjét és azt mondta, nem tudja elképzelni, hogy ez az ember személyesen, szemtől szemben is ezt mondaná, mert egy tisztességes ember, de az interneten ez így zajlik.

Rá kell mutatnunk, hogy óvatosan a szavakkal, mert azok erőt, hatalmat jelentenek, és megváltoztathatják az életünket, békésből erőszakossá tehetik a jelenünket és a jövőnket” – hangsúlyozta Berényi.

Figyelmeztetett arra is, hogy magyarként gyakran hangoztatjuk, hogy ne döntsenek rólunk, nélkülünk. „Ha mi, magyarok azt akarjuk, hogy így legyen, akkor tegyünk meg mindent, hogy a romákkal kapcsolatban is legyen így helyi, megyei és országos szinten. A dolgok összefüggenek, a közös megértés, a közös fejlődés a jövőnk. Ha a romák jól tudják éreznie magukat a társadalomban, akkor a többi kisebbség is” – fejtette ki.

Beszédet mondott a megemlékezésen Szebelédi Kata, a pozsonyi magyar nagykövetség elsőbeosztottja is. „A letaglózó szó nem tükrözi eléggé, amit érzünk és átérzünk. Ezen a napon rájuk emlékezük, akiket az oktalan gyűlölet miatt elveszítettünk. A veszteség nemcsak a romák történelmének része, mindannyiunk közös sorsának egy epizódja” – figyelmeztetett.

Emlékeztetett arra, hogy ezt a népirtást gyakran ismeretlen holokausztnak is nevezik, mivel kevésbé dokumentáltak a részletei. Éppen ezért rendkívül értékesnek nevezett minden beszámolót és ismeretet, ami ezzel kapcsolatos.

„A tragédia emlékezéssel, szembenézéssel, őszinteséggel, megismeréssel, tudással és a tisztelet kultúrájával győzhető le” – hangsúlyozta.

A megemlékezés koszorúzással zárult.

Korábban:
Hájos nem akarja elhamarkodni, Ravasz szerint viszont nyilvánvaló, mi történt Dunaszerdahelyen

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program